enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5858
EURO
34,9944
ALTIN
2.438,22
BIST
10.471,32

103 Yıl Sonra Emaneti Açtı

103 Yıl Sonra Emaneti Açtı
27.09.2022
4
A+
A-

Milyonlarca insanın öldüğü milyonlarca askerimizin şehit olduğu 1. Dünya Savaşı esnasında Filistin’de vazife icra eden bir Osmanlı askerinin bıraktığı içi para dolu emanet, Nabluslu bir esnaf ailesi tarafından büyük bir sadakatle korunuyor.Birinci Dünya Savaşı sırasında Filistin’de görev meydana getiren bir Osmanlı askerinin bez parçasına sararak bıraktığı içi para dolu emanet, Nabluslu köklü esnaf ailesi tarafınca bir asırdan uzun süredir büyük bir sadakat ve özenle korunuyor.

REKLAM
X

Savaş sırasında Filistin’den başka bir cepheye sevk edilen Osmanlı askeri, birikmiş tüm parasını bir parça beze sararak Nablus şehrindeki Rüşdü Efendi isminde esnafa emanet etmiş. Osmanlı askerinin “dönebilirsek alırım” diye bıraktığı parayı teslim alan Rüşdü Efendi de, onun torunları da emanete bugüne dek gözleri gibi bakmış. Hatta o denli ki, “emanettir açılmaz” deyip paranın miktarını bile şimdiye kadar hiç saymamışlar.Parayı bırakan Osmanlı askeri Filistin’e bir daha hiç dönememiş, sadece emaneti kesin ellerde bıraktığı gibi duruyor. Nabluslu esnaf ailenin yıllardır büyük bir özenle sakladığı emanetin hikâyesini ilk defa ortaya çıktı.

Kadim şehirlerinden olan ve “Şam’ın kız kardeşi” olarak da malum Nablus’taki aile dükkânını işleten Rüşdü Efendi’nin yeğeni Ragıp Hilmi el-Alul, parayı saymayı kabul etti.Üzerindeki yazılardan Sultan Mehmed Reşad döneminde basıldığı anlaşılan paralar, 10 adet yarımşar liralık, 117 adet birer liralık ve 5 tane de beşer liralık banknotlardan oluşuyor.

OSMANLI ASKERİNİN EMANETİ

Osmanlı askerinin Rüşdü Efendi’ye bıraktığı 152 Osmanlı Lirası bugünün parasıyla yaklaşık 140 bin TL’ye tekabül ediyor. Paraların ön yüzünde dönemin Maliye Nâzır Vekîlinin imzası ile birlikte şu ifadeler yer ediniyor:“Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye 18 Teşrîn-i evvelinde 1331 tarihindeki kanun mucebince karşılığı tamamiyle tevdî’ edilmiş beş Osmanlı liralık varaka-i nakdiyye bedeli Dersaâdet’de tesviye olunacakdır.”Sultan Reşad döneminde çıkarılan Ekim 1915 tarihli kanun gereğince basıldığı anlaşılan paraların arka yüzünde yer alan ifadeler ise şöyle:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.