2021 Aralık ayında memur zammına ilişkin ilk görüşmelerin gerçekleşmesiyle birlikte gündeme gelen SSK ve BAĞKUR maaşlarıydı. Yeni yılın ilk sabahında milyonlarca emeklinin gündeminde 2022 emekli maaşı zammı var. 2022 yılında geçerli olacak maaş artışlar için gözler yeni yıla çevrilmişti.

REKLAM

2022 SSK ve BAĞKUR Emekli maaşları için 2022 Ocak ayı maaşları şöyle…Ayrıntılar Haberin Detayındadır…

2022 Maaşlar Belli Oldu. Engelli maaşı 2022 yılında 1552 lira oldu. Engelli maaşı başvuru şartları neler? En az %40oranında engelin olması ve bu durumu sağlık kurulu raporu ile belgelemesi gerekmektedir.18yaşını doldurmuş ve 69 yaşına girmemiş olanların başvuruları kabul edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruları kabul edilmektedir. Şahsen başvuru yapamayacak durumda olan engelli bireylerin mahkeme kararı ile onaylanmış vasilerinin başvuru yapması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yönlendirdiği, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu alınmalıdır.

REKLAM
X

Engelli bireyler kendi tercihlerine göre bir hastaneden rapor alamamaktadır. Gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde vakıfa ulaştırılması ve başvuru onayı alınması gerekmektedir.

Engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır? Aylık başvuruları kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılmaktadır. Muhtaçlık değerlendirmesi; hanede yaşayan tüm bireylerin gelir, servet ve harcamaları ile nafaka yükümlülüğü dikkate alınarak yapılmaktadır.

2022 sayılı Kanun kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarına yapılan başvurular en geç bir ay içinde sonuçlandırılır. Engelli maaşları ne zaman yatar? Engelli aylığı alan kişilerin her ay hesaplarına düzenli olarak aylıkları yatar. Engelli aylığının hesaba ne zaman yatacağı ise engelli maaşı alan kişinin doğum tarihinin son rakamlarına göre değişir.

Örneğin doğum tarihinin son rakamı 0-5 arası olan kişilerin engelli aylığı her ayın 5. günü hesabına yatacaktır. İşte engelli maaşları alma takvimi: Doğum tarihinin son rakamı0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü. Doğum tarihinin son rakamı1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü.

Doğum tarihinin son rakamı2 – 7 olan kişilere her ayın 7 inci günü. Doğum tarihinin son rakamı3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü. Doğum tarihinin son rakamı4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü. İçişleri açıklamasına İmamoğlu’ndan yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın İBB’ ye ‘terör’ teftişi başlatmasına ilişkin olarak, “İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem. İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir birliktelik ve güç görecek.” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz