Ev hanımları da emekli olabilir…
Daha önce hiç çalışmamış olan ev hanımları da artık emekli olabilecek. 2022 yılında hazırlanan yasa tasarısında en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını dolduran ev hanımlarının emekli olabilmesi için bir madde yer alıyor.

REKLAM

Emekliliği olmayan ev hanımları emekli olup olamayacakları konusunda araştırma yapmaktadır.

Sigorta başlangıcı 2008 yılından sonra olan kişiler için 7.200 gün prim günü ve 20 yıl çalışma sürecinin tamamlaması gerekmektedir. Hiç çalışma hayatı olmayan ve emekli olmak için yeterli evlilik süresini tamamlayan kişileri kapsayan bir yasa teklifi Meclis’e sunuldu.

06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifinde yer alan şart en az 25 yıllık evli olması ve 50 yaşını doldurmuş olmasıydı. Bu yasa ile ev hanımlarının da emekli olabilmesi için önleri açılmış olacak.

REKLAM
X

Yasada yer alan bir diğer ifade ise ev hanımlarının hiç çalışmasa bile bu emeklilik hakkında yararlanabilmesidir. Borçlanma ile emekli olabilecek olan ev hanımları doğum borçlanmasından da yararlanabilecek. Düzenli olarak ödenen borçlar sonrasında ev hanımları da emekli maaşı alabilecekler.

Yasa tasarısında son gelişmeler nelerdir?

Sunulan teklifte yer alan ilk şart kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmalarıdır. Aranan diğer bir şart ise evliliklerinin 25 yıl ve üzeri olmasıdır. Bu kapsamda şartları sağlayan ev hanımları emekli olabilecekler.

Bunlar dışında yasa da yer alan diğer madde kadınların yaş şartlarını sağlamasıdır. Sunulan teklifte ev hanımlarından 1970 yılı ve öncesinde doğmuş olması yani 50 yaşını doldurmuş olması gerektiği şartı aranıyor.

Ayrıca emekli olmak isteyen ev hanımlarının SGK ile bir bağlantısı da olmaması gerekmektedir. Yani sigortalı başlangıcının bulunmaması ve herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir. SGK kapsamında tanınan maaşlardan yani dul ve yetim aylığı gibi bağlanan maaşının da olmaması gerekmektedir

İlgilini çekebilir  Büyükşen Cinayeti Çözüldü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz