Son 70 senedir en az 5 milyon gurbetçi Türke ekmek kapısı olan Almanya Yeniden Türkleri almaya başlayacağını belirtti ve tek koşulunı konuştu

Almanya senede 400 bin yabancı işçi alabilmek amacıyla hazırlıklara başladı. Almanya’da 7
milyon işçi açığının bulunduğu ön görü edilirken, Türk vatandaşları da dahil yabancı işçiler amacıyla basitlik sağlanacak. Almanya’da iş piyasasının istekleri tarafında kapılar açılıyor. Alınan yeni kararla beraber senede 400 bin yabancı işçi alıncak ve vize işlemleri kolaylaştırılacak. “İş aramaya gidiyorum” diyenlerin “Şans Kartı” ile ülkeye gidebileceği ve bunun amacıyla ise rastgele bir diploma koşulu olmadığı duyuruldu

TÜRKİYE, ÖNCELİKLİ ÜLKELER ARASINDA

REKLAM
X

Tek koşul belli bir civara kadar Almanca bilmek, iki senelik iş tecrübesi, makul yaş ve Almanya’ya uyum sağlayabileceğini göstermek. Bunun amacıyla bir puanlama sistemi olacak ve şahıs kısa sürede vizesini alacak. İşçiler AB dışı ülkelerden ve bilhassa Türkiye’den alıncak. Alman hükümetinin yeni yasa tasarısı hazırlandı ve Ocak sonucunda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Belirlenen işi yapma potansiyeli olanlar, elinde ustalık diploması olanlar, kalfalık belgesi olanlar bile “İş aramak amacıyla Şans Kartı” ile Almanya’ya gelebilecek. Üst seviye eğitimli çalışanların, diploma ya da aynısı belge denklikleri daha da kolaylaşacak.

HANGİ MESLEK GRUPLARI ALINACAK?

Doktorlar, mühendisler, iyi bir eğitimi olan ve dil bilen öğretmenler, sağlık sektöründen başka elemanlar basitçe gelebilecek. Bunun yanı sıra şu ana kadar kapıların açılmadığı yeni alanlar da var. Hizmet sektörü, oteller, lojistik firmaları, paket servisler, garsonlar, restoranlar, inşaat sektörü Türkiye’den istediği elemanı getirebilecek.

İlgilini çekebilir  Kahraman Çocuk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz