enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5933
EURO
35,0360
ALTIN
2.436,79
BIST
10.471,32

A-şı Sonrası Ağrı, Halsizlik Veya A-teş Hissetmediyseniz

A-şı Sonrası Ağrı, Halsizlik Veya A-teş Hissetmediyseniz
07.07.2021
2
A+
A-
REKLAM
X

m-RNA aşılardan sonra y-an etkilerin görülmesi bağışıklık sisteminin harekete geçtiğinin göstergesi ,araştırma sonucu açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri’deki Walter Reed Askeri T-ıp Merkezi çalışanlarıyla yapılan araştırmada 206 kişinin a*şı öncesi ve sonrası an-tikor seviyelerine bakıldı .A*şı sonrası a-ğrı ve a-teş hissedip hissetmeyenler arasında yapılan araştırmaya göre bir ra-por hazırlandı.

REKLAM
X

Bi-on-tech aşısı uygulanan sağlık çalışanlarına a*şıyla ilgili re-aksiyonlara dair anket yapıldı. A*ş*ının klinik çalışmalarında olduğu gibi en çok rastlanan yan etki kolda a-ğrı oldu. Katılımcıların yüzde 91’i ilk, yüzde 82’si ikinci do-zdan sonra kol ağ-rısı bildirdi. Yine ilk ve ikinci d-ozdan sonra halsizlik veya vücudunda a-ğrı hissedenlerin oranı sırasıyla yüzde 42 ve yüzde 28 ile yüzde 62 ve 52 oldu.

REKLAM
X

Ancak a*şının yan etkilerinin s-id-deti ile an-tikor seviyeleri arasında bir b-ağ olmadığı görüldü. Araştırmacılar bulguların,

m-RNA aşıları sonrası yan etki olmamasının aşının işe yaramadığı anlamına gelmediğinin göstergesi olduğunu belirterek bu konudaki endişelerin yersiz olduğunu ifade etti. Aşı sonrası kolunuz ağrımadı mı, halsizlik hissetmediniz mi: Endişelenmeyin… Aşının etkisiz olduğunu veya işe yaramadığı anlamına gelmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.