Yaz günlerinin keyfini çıkarmanın en iyi yollarından biri açık havada oturmak, güneş ışınlarının size dokunmasına izin vermek ve buz gibi bir limonata içmektir.

REKLAM

Belki de onun yerine buzlu bir çay tercih edersiniz ama içine bir dilim de limon atarsanız mükemmel olur. Belki de sadece bir bardak soğuk su içmek isterseniz. Peki suyu güzelleştirmenin en iyi yolu nedir biliyor musunuz? Tabiki limon 🙂

Hiç evinizde kendi limon ağacınızı yapmayı hayal ettiniz mi? Elbette ettiniz çünkü etmemiş olsaydınız şu an burada olmazdınız diye tahmin ediyorum. Peki evde limon ağacı yapmak sanıldığı kadar zor ve ciddi bir bilgi gerektirir mi?

Bu yazımızdan sonra sadece püf noktalarını öğrenerek evinizde limon ağacı yetiştirebilirsiniz.

REKLAM
X

Limon sağlığımız için çok yararlıdır ve dahası zamanınızın ve çabanızın bir kısmını ayırarak kolaylıkla kendi limon ağacınızı yapabilirsiniz. Ne zaman limona ihtiyacınız olursa, ağacınıza uzanıp bir tane koparır ve tadını çıkarırsınız. 🙂

Limon yalnızca yiyecek ve içeceklerimize lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığımıza birçok yararları da vardır. Yapılan bir araştırmaya göre, limonun içindeki C vitamini kalp sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olur.

Beslenme düzeninize eklediğiniz limonun başka bir yararı ise böbrek taşlarının oluşumunu önlemesidir. Yine yapılan bir çalışmaya göre limonun içinde bulunan sitrik asit idrar yoğunluğunu artırır ve böbrek taşlarının oluşumunu engeller.

Limon aynı zamanda anemi hastalığında da yardımcınızdır. Limonun içindeki demir oranı az olsa da içerdiği sitrik asit ve C vitamini sayesinde vücudun diğer yiyeceklerden aldığı demir emilimini artırır.

Peki kendi limon ağacınızı nasıl yetiştirebilirsiniz?

Aslında sandığınızdan daha kolay. Aşağıdaki adımları izleyip limon ağacınızı büyüterek uzun vadede yararlarını görebilirsiniz. Limon ağacını kapalı alanda da yetiştirebilirsiniz ancak doğru ısıyı ve yetiştirme koşullarını ayarlamak için biraz daha uğraşmanız gerekebilir.

1. Limon ağacı yetiştirmek için ihtiyacınız olan ilk şey tabi ki bir limon tohumu.

Mayer limonu hem açık hem kapalı alanda yetiştirmeniz için en iyi seçimdir. Aynı zamanda toprağınızda çimlenmesi daha kolay olacağından organik bir limon seçmelisiniz.

2. Sıradaki adım doğru toprağı seçmek

Tohumlarınıza saldıran bakterilerden kaçınmak için pastörize toprak kullanmalısınız. Toprak karışımının içinde yer turba, perlit, vermikülit ve organik gübre bulunmalı.

3. Sırada limon ağacınızı dikmek için bir kap ya da saksıya ihtiyacınız var.

Limon ağacı için en uygun boyut 20 santim genişliğidir. Bu küçük gibi görünebilir ancak toprağın nem oranın en doğru seviyede kalmasını sağlayacaktır.

Eğer ağacınız iki-üç yıl boyunca büyümeye devam ederse 25-30 santim genişliğinde bir saksıya da geçirebilirsiniz. Saksınızın dibinde drenaj deliği olduğundan da emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz