enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8049
EURO
35,1580
ALTIN
2.451,32
BIST
10.771,36

Ağzınızda Bu Yaralar Çıkıyorsa Çok Dikkat Etmeniz Gerekiyor!

Ağzınızda Bu Yaralar Çıkıyorsa Çok Dikkat Etmeniz Gerekiyor!
01.04.2022
3
A+
A-

Diğer adı “aftöz ülser” olan aft, ağız içerisinde görülen ağrılı ülserdir. Klasik aft yarası, ağız içerisindeki mukoza tabakası üstünde, kırmızı oval sınırlı yaralar durumunda görülür. kadınların erkeklere nispeten bu yaralara daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Aft genellikle; yanak ısırma, dudak yeme ya da vuruş neticesi ağız içerisinde meydana gelen açık yaralar…

Habercisiymiş baharat, çikolata, kahve gibi ayrıntılı gıdalara karşı hassasiyet, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, hormon dalgalanmaları, bazı diş macunları ve gargara suları nedeniyle oluşmakla eş güdümlü bunlardan farklı bir nedenden dolayı da görülebilir.

REKLAM
X

Aft, kadınlar dışında en çok ergenlikte ve ergenliği takip eden 4-5 senelik süreçte görülmektedir. Yaş geliştikçe (normal hastalık koşullarında) yaralar daha az görülmeye başlar Bulaşıcı olmayan aft nedenleri arasında pek çok farklı sorun, kalıtımsal özellikler ve çevre koşulları gösterilse de bu yaraların tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Yukarıda kabul edilen nedenlere ek olarak kaygı ve stres gibi duygu durumları, bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, beta blokerler…) ağız içinde ayrıntılı bölgelerde ülser benzeri yaralara neden olabilir.

REKLAM
X

Helicobacter Pylori: Bazı araştırmalar, peptik ülsere (mide ülseri) neden olan “helicobacter pylori” bakterisini, ağız içinde ortaya gelen yaraların nedenleri arasında göstermektedir. Ülseratif Kolit: Kolon ve rektumun iç çeperinde ülserlere ve tahrişe neden olan “ülseratif kolit” ile kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı olan “Crohn hastalığı” gene eden aftlara neden olabilir.

Çölyak Hastalığı: Glüten intoleransı nedeniyle bağırsaklarda sorunlara yol açan çöyak hastalığı bazı vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesine engel olarak aft yaralarına yol açabilir.

Behçet Hastalığı: Göz iltihabı, genital bölgede ortaya gelen yaralar ve aftlar Behçet hastalığının karakteristik belirtileri arasındadır.

REKLAM
X

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sisteminin zayıflatan hastalıklar ve enfeksiyonlar ağız içinde yaralara neden olabilir baharat, çikolata, kahve gibi ayrıntılı gıdalara karşı hassasiyet, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, hormon dalgalanmaları, bazı diş macunları ve gargara suları nedeniyle oluşmakla eş güdümlü bunlardan farklı bir nedenden dolayı da görülebilir Aft, kadınlar dışında en çok ergenlikte ve ergenliği takip eden 4-5 senelik süreçte görülmektedir.

Yaş geliştikçe (normal hastalık koşullarında) yaralar daha az görülmeye başlar Bulaşıcı olmayan aft nedenleri arasında pek çok farklı sorun, kalıtımsal özellikler ve çevre koşulları gösterilse de bu yaraların tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Yukarıda kabul edilen nedenlere ek olarak kaygı ve stres gibi duygu durumları, bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, beta blokerler…) ağız içinde ayrıntılı bölgelerde ülser benzeri yaralara neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.