enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

AŞILAMADA GERİ ADIM ATTI

AŞILAMADA GERİ ADIM ATTI
14.08.2021
13
A+
A-

Koronavirüs aşısının bulunmasından itibaren son hız devam eden aşılama çalışmasında mühim gelişme. Aşılamada geri adım atıldı. O aşıyı vurunanlar amacıyla kötü haber.

REKLAM
X

Dünya çapında 4 milyar 540 milyon dozdan çok Kovid-19 aşısı yapıldı. Bilim adamları aşılama işlerinin bu süratte devam etmesinin ABD’den flaş bir ismim geldi. ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), koronavirüs aşıları ile alakalı ezber bozan bir ismim attı. Kurum daha evvelce yaptığı açıklamalar ile çelişecek bir karar almaya hazırlanıyor. .

FDA daha evvelce çift aşı olan şahıslar amacıyla üçüncü bir hatırlatma dozuna lüzum olmadığını açıklamıştı. Haberde FDA’nın bu izni kimler amacıyla vereceği bilgisine de yer verildi. ‘En talihsiz grup’ olarak nitelendirilen bağışıklık sistemi zayıf olan Amerikalıların bu karar kapsamında yarından itibaren 3. doz Pfizer ya da Moderna aşısı olabilecekleri belirtildi.

 NEDEN KARARINI DEĞİŞTİRDİ? 

Daha evvelce FDA ve pek çok sıhhat uzmanı, çift doz ile aşılanmış Amerikalıların destekleyici bir doza lüzumsinim duyduğunu gösteren hiçbir ispat olmadığını söylemişti. Fakat son dönemde oluşturulan incelemeler FDA’nın geri ismim atmasına namacıyla oldu. Zira giderek daha çok inceleme, zayıf bağışıklık sistemi olan bireylerin iki dozdan sonra bile düşük ya da saptanamayan antikor seviyelerine sahip bulunduğunu gözler önüne serdi. 

REKLAM
X

Mayıs ayında oluşturulan bir inceleme ile bütün kanser hastalarının aşılandıktan sonra sıhhatli şahıslara kıyasla daha az antikor ilerlettiğini ve yüzde 10’unun nerdeyse hiç antikor geliştirmediğini saptadı. Haziran ayında oluşturulan bir diğer çalışmada ise, 30 organ nakli alıcısı mercek altında alındı ve iki doz Pfizer-BioNTech ya da Moderna aşılarından sonra 24’ün negatif antikor seviyeleri ilerlettiği belirlendi. Bulgular kaygı verici.

Zira bağışıklığı düşük insanlar esasen virüsten hastaneye yatış ya da ölüm riski altındalar. Son çalışmalar bu bireylerin ‘uzun kovid’ geçirme risklerinin de daha çok bulunduğunu meydana koyuyor. Uzun Covid yaşamış yani koronavirüse yakalandıktan sonra uzun vakit sağlığına kavuşamayan hastalarla alakalı incelemeler yürüten bilim insanları, bugüne kadarki en kapsamlı incelemenin neticelerini açıkladı. İngiliz Metro gazetesinde yer alan habere göre, söz hususu çalışma ile ‘uzun Kovid’in namacıyla meydana geldiği netlik kazandı. 

İngiltere’de oluşturulan incelemeye göre, ‘uzun Kovid’ ile tekrar aktif duruma gelen EBV (küresel nüfusun aşağı yukarı yüzde 90’ını enfekte ettiği fikir edinilen bir virüs) arasında kuvvetli bir temas buldu. virüsleri tekrar etkinleştirebileceğine inanıyor. Bu da birtakım insanların namacıyla koronavirüsü 18 ay vakitsince atlatamadığını sorusuna yanıt veriyor. Başka bir söyleyişle ‘uzun Kovid’in sebebi bedende tekrar aktive olan virüsler. Araştırmanın baş yazar Jeffrey Gold, ‘Test ettiğimiz uzun vakitli Covid hastalarının üçte ikisinin EBV reaktivasyonu amacıyla pozitif bulunduğunu bulduk. 

BU BELİRTİLERE DİKKAT

 Sadece İngiltere’de bu durumdan muzdarip 1 milyona yakın şahıs bulunduğu düşünülüyor. Peki ‘uzun Kovid’in bulguları neler? İşte en çok görülen semptomlar University College London’da vazife alan bilim insanları 200’den çok semptom belirleme etmeyi başardı.

Lancet’s E Clinical Medicine’de yayınlanan incelemeye göre, ‘Uzun Kovid’ ile alakalı cilt soyulması ve sindirim sorunlarından kas spazmlarına, işitme kayıbı ve kulak çınlamasına kadar toplam 203 değişik semptom belirlendi. 56 ülkeden aşağı yukarı 4 bin bireyin mercek altına alınması ile oluşturulan çalışma kapsamında yorgunluk ve beyin bulanıklığı ise en vakitgelen semptomlar olarak tanımladı.

University College London’da nörobilimci olan ve aynı vakitte çalışmanın kıdemli yazarı olan Dr. Athena Akrami, uzun vakitli Kovid amacıyla solunum ve kardiyovasküler problemlerden daha geniş bir semptom yelpazesini değerlendirmek amacıyla ‘tıbbi kılavuzları genişletmeye Kurallara göre bu kliniklerin hekim gözetiminde olması ve hastalarda Covid-19 tedavileri amacıyla hastaneye yatmış olma koşulu aramaması lüzumiyordu. 

Ne var ki BBC’nin Panorama inceleme uygulaması açılan birtakım kliniklerde hekim bulunmadığını ve dördünün de yalnızca Covid sebebiyle hastaneye yatmış hastaları aldığını belirleme etti. ‘ Geçtiğimiz zamanlarda BBC’nin İskoçya muhabiri Lucy Adams yaşadıklarını kamuoyu ile paylaşmıştı. olmaması bulunduğunun altını çizmişti

Yorumlar

  1. Bozkurt dedi ki:

    Yazılarınız okadar kötü hazırlanmış ki reklam alacam diye ortaya koydugunuz habercilik boktan. Şu işi adam gibi yap bak nasıl reklam alıyorsun. Sitenin her yerini reklamla donattırmya izin vermek sizin bir yamyam kafasına sahip olduğunuzu gösterir. Yazık