enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65

Ayak Yanması Karıncalanmasının Sebepleri Nelerdir?

Ayak  Yanması Karıncalanmasının Sebepleri Nelerdir?

Ayak karıncalanması veya yanması günlük yaşamda pek çok kez karşınıza çıkacak bir rahatsızlıktır. Sabit bir şekilde uzun süreli durma, gece uyku esnasında, ayaklara basınç gibi bazı sebepler etkili olmaktadır.

Ayak yanması yani ayakların aşırı sıcak olmasının pek çok farklı sebebi olsa da en sık görülen etkenlere yer vereceğiz.

REKLAM
X

Sıkışmadan Dolayı Oluşan Yanma

Ayakların hareketsiz olarak uzun süre durması veya bir basınç altında kalması gibi sebeplerden dolayı meydana gelen yanmalardır. Sinirlere uygulanan basınç veya sinir sıkışması sebebi ile meydana gelebilir.

REKLAM
X

Diyabetten Dolayı Ayak Yanması

Kan şekerinin ani olarak yükselmesi veya alçalması ayaklarda aşırı ısınmaya sebep olabilir. Çünkü dengesiz kan şekeri ve insülinin yeterli olarak salgılanmaması bu tür etkilere sebep olmaktadır. Aynı zamanda bu belirti şeker hastalığının bir belirtisidir. Bu yüzden ayak yanmasını hafife almadan erkenden önlem almalı, hekime danışmalısınız.

Sürekli Ayakta Durma

REKLAM
X

Uzun süreli ayakta yapılan işler sebebi ile ayakta yanmalar meydana gelebilir. Sinirlerin uzun süreli basınç sonrasında kalınlaşan sinirler bu tür etkilere sebep olabilir.

Bunlara ek olarak ayak yanması ve karınlanması;

  • B12 vitamini eksikliği
  • Alkol tüketimi
  • Sigara tüketimi
  • Böbrek sorunları

gibi bazı etkenler de ayak yanması veya karıncalanmasına sebep olabilir. Sık yaşadığınız bir durum ise hafife almadan mutlaka doktora danışmanızı öneriyoruz.

Bu sorunları engellemek için öncelikle doktora gidip kan testi yaptırın. Eksik olan vitamin veya mineral varsa öncelikle bunu öğrenmemiz gerekmektedir. Bunun dışında sigara ve alkolden uzak durun. Sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Elinizden geldiğince yürüyüş ve spor yapmaya özen gösterin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.