enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5162
EURO
34,5977
ALTIN
2.491,25
BIST
9.548,09

Ayaklara Lahana Sarmak

Ayaklara Lahana Sarmak
22.02.2022
28
A+
A-

Dize lahana sarmak, ayağa ya da bacaklara lahana sarmak, hatta göğüslere lahana sarmak son zamanlarda sıkça söz edilen alternatif bir yöntem olarak karşımıza çıkIyor.

Vücuda lahana yaprakları sarmak eklem ağrılarından ve eklem iltihabından kurtulmak, romatizmal ağrıları azaltmak, ödem ve şişliği hafifiletmek başta olmak üzere çok çeşitli sebep ile uygulanıyor.

Dize Lahana Sarmak & Ayağa Lahana Sarmak

REKLAM
X

Dizlere ve diğer eklemlere lahana yaprakları sarmak ilk olarak Almanya’da yapılan bir araştırma neticesinde ortaya çıkmıştır.

Bu çalışmada lahana sargısı ile ağrı kesici ve enflamasyon önleyici etkisi olan ve ağrı kesici ilaçların temel maddelerinden biri de olan diclofenac isimli madde karşılaştırılmıştır.

Bu küçük ölçekli araştırmaya göre, kişilerin eklem ağrısı şikayetleri üzerinde lahana yaprakları bu maddeye kıyasla daha da iyi neticeler verebilmektedir.

Peki bu yaşam kalitesi arttırıcı, eklem ağrılarını hafifletici uygulama nasıl yapılmaktadır?

dize lahana sarmak

Lahana Yaprağı Diz Ağrısı için Nasıl Sarılır?

Lahanayı güzelce yıkayıp temizleyin, kurutun ve kalın damalarını bıçakla kesip çıkarın.

Geriye kalan kısımdan 3-4 geniş yaprak alın dizlerinizi güzelce sarın. Sabitlemek için sargı bezi ya da folyo kullanabilirsiniz.

Lahana yaprakları bu biçimde en az 1 saat kadar dizlerde kalabilir. Daha yüksek seviyede bir etki için yaprakları yatmadan önce sarabilir ve tüm gece dizlerde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dikkat!

Eğer cildiniz çok hassas ve kolayca alerjik reaksiyon alabilir bir yapıda ise temkinli olunuz.

Ayağa lahana sarmak ya da bacaklara lahana sarmak da aynı biçimde uygulanabilir. Bacak için daha çok sayıda yaprak kullanmanız önerilir.

Eğer bacaklara lahana sarma uygulamasını ağrılardan ziyade bacaklardaki yağların erimesine yardım etmek amaçlı uygulayacaksanız lahana yaprakları ile beraber bal da kullanabilirsiniz.

Göğsünüze Lahana Yaprağı Koyarsanız…

Lahana yaprağı memeye de uygulanabilmektedir. Lahananın memelerdeki kullanım sebebi emzirmeye bağlı göğüs ağrısını ve göğüslerdeki şişliği hafifletmeye yardımcı olmaktır.

Lahana yaprakları göğüslere birer kap gibi kavrayacak biçimde birer adet olarak sarılır. Sabitlemek için sütyen ya da atlet kullanılabilir.

Göğüsler için uygulama 20 dakika kadar yapılsa yeterli olacaktır. Göğsünüzün ısımaya başladığını hissettiğinizde yaprakları çıkarabilirsiniz.

REKLAM
X

Dize lahana sarmak ya da bacaklara lahana sarmak en yaygın uygulamalar olsa da vücudun başka farklı bölgelerine de bu uygulama yapılabilir.

Örneğin tiroid şikayetleri için boyun bölgesine ya da stres, yorgunluk, baş ağrısı gibi şikayetler sebebiyle baş kısmına uygulama yapıldığı bilinmektedir. Kafaya sarılan yaprakları sabitlemek için bir şapka kullanılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.