enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5858
EURO
34,9944
ALTIN
2.438,22
BIST
10.471,32

Ayaklarda Yanma ve Karıncalanmanın Sebepleri Nedir?

Ayaklarda Yanma ve Karıncalanmanın Sebepleri Nedir?
16.02.2021
22
A+
A-

Merhaba sevgili okurlarım. Hepimizin mutlaka yaşadığı bazısının ise sık sık yaşadığı ayak uyuşmaları çok ciddi hastalıklara neden olmasa bile, bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Ayaklarınızda yanma ve karıncalanma gibi durumlar yaşıyorsanız, genellikle enfeksiyon veya tıbbi rahatsızlıklardan dolayı sinirlerin tahriş olmasından kaynaklı olabilmektedir. Ayak karıncalanması olduğu zaman ayağınıza diken batıyormuş hissi olur ve bu durum yürümenizi zorlaştırabilmektedir. Bazı nörolojik rahatsızlıklar olarak adlandırılan bu durum, ayak ülseri, kas kaybı ve felce neden olabilmektedir.

REKLAM
X

Ayak karıncalanmalarının nedenleri:

1- Yanlış ayakkabı seçimi:

Yüksek topuklu ayakkabılar sık sık giyiyorsanız ayağınızda yanmalar ve karıncalanmalar olması kaçınılmazdır. Bu durum günlük yapmanız gereken işlerinizin aksamasına neden olduğu gibi ayaklarınızda ağrıların olmasına da neden olmaktadır. Düz ayakkabılar giymeye özen gösterin.

2-Bacak bacak üstüne atmak:

Evde veya işte uzun süre bacak bacak üst üste atmak ayak uyuşma ve karıncalanmalarına neden olabilmektedir. Ayak karıncalanmasını önlemek için ise iki ayağın tam yere bastığından emin olun ve ayaklarınızı dolaşımı hızlandırmak için gövdenizden biraz yukarı kaldırabilirsiniz.

REKLAM
X

3- Tiroit seviyenizi kontrol edin:

Tiroit seviyesinin düşük olması ayakta batma, uyuşma ve karıncalanmalara neden olabilmektedir. Tiroit seviyeniz için ilaç kullanıyorsanız bu ilaçların yan etkilerinin olup olmadığını doktorunuza danışmakta fayda var. Çünkü bazı tiroit ilaçları ayakta karıncalanma ve batmalara neden olabilmektedir.

4- Raynaud sendromu, gut hastalığı:

Eğer bu iki hastalıktan birinin riski altındaysanız veya bu hastalıklarınız varsa ayakta uyuşmalara neden olabilmektedir. Raynaud senderomu ve gut hastalığı kan dolaşımı ile ilgili rahatsızlıklardır ve ayak uyuşmalarınızın nedeni olabilir. Sık sık karıncalanma, batma ve uyuşma hissediyorsanız doktorunuza başvurmanızda fayda var.

5: Vitamin Eksikliği

Demir minerali ile birlikte B12 vitamini eksikliği de ayaklardaki bu soruna sebep olabilir. Düşük vitamin değerleri kan akışının düzensiz ve yetersiz olmasına sebep olur. Bu da ayaklarda yanma, karıncalanma gibi sorunlara sebep olabilir.

Sağlıklı günler dilerim..

Yorumlar