enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,1448
EURO
33,8577
ALTIN
2.041,70
BIST
9.270,12

B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini Eksikliği
12.04.2022
1
A+
A-

Aman Dikkat Vücudunuz B12’ye İhtiyacı Olduğunu Böyle Anlatıyor.. Ayrıntılar Haberin Devamındadır..

REKLAM
X

Bütün canlılarda vitaminler; vücut hücrelerinin kendilerini yenileyebilmesi, büyüyebilmesi, gelişebilmesi ve gerekli enerjiyi üretebilmesi için olmazsa olmaz organik bileşikleridir. Bütün canlılarda vitaminler; vücut hücrelerinin kendilerini yenileyebilmesi, büyüyebilmesi, gelişebilmesi ve gerekli enerjiyi üretebilmesi için olmazsa olmaz organik bileşiklerdir.

REKLAM
X

B12 vitamin eksikliği de aynı şekilde vücut için birçok sorun oluşturmaktadır. Bazı vitaminler var ki insan vücudunda sentezlenemez ya da sentezlense bile ihtiyacı karşılamaya yeterli olamaz. Böylesi vitaminlerin dışarıdan takviye besinler ya da ilaçlar yardımıyla desteklenmesi gerekir. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olmak üzere iki gruba ayrılırlar ve insan bedeni için hayati bir önem taşırlar.

Suda eriyen vitaminler arasında en dikkat çekeni ve en önemli olanı B grubu vitaminleridir. B1 (Tiamin), B2 (Riboflovin), B3 (Niasin), B5 (Pantotenik asit), B6 (Pridoksin), B7 (Biyotin), B12 (Kobalamin) ve folik asit olmak üzere toplam 8 adet B grubu vitamin bulunmaktadır.

B12 Nedir?

En çok merak edilen ve araştırılan konulardan birisi B12 nedir olmaktadır. B12, suda çözülebilen ve az miktarda da olsa vücutta depolanabilen vitamin çeşitlerindendir. İçeriğinde bulunan Kobalt minerali nedeniyle Kobalamin olarak da adlandırılmaktadır. B12 sağlıklı bir bireyin karaciğerinde 2 mg ve diğer vücut hücrelerinde de 2 mg olmak üzere toplamda 4 mg olarak bulunmaktadır. Depolanma oranı oldukça düşük olan bu vitaminin günlük olarak alınması önerilmektedir.

Çoğunlukla hayvansal gıdalarda bulunur.İnsan vücudunda ince ve kalın bağırsakta az miktarda depolanan bu vitamin yüksek ısıya maruz kaldığında özelliğini yitirmektedir. B12 vitamin eksikliği vücutta birtakım sıkıntıların yaşanmasına sebep olur. Çünkü B12 vitamini vücut içerisinde birçok mekanizmada görevlidir. Bu görevler arasında;Kandaki kırmızı hücrelerin üretilmesi, Myelin ve DNA sentezinde folik asit ile çalışmaktadır.

Sinir hücrelerinin etrafını saran Myelin kılıflarının sentezinde görevli olan B12 vitamini aynı zamanda elektriksel sinyallerin iletim hızını artırmaktadır. Amino asitlerin ve vücut tarafından depolanan B12’nin geri emilmesinde rol almaktadır.Magnezyum ve çinko gibi minerallerin fonksiyonlarında etkilidir.

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücutta kansızlık görülebilir. Buna bağlı olarak yorgunluk, halsizlik, efor kapasitesinde azalma, göz kararması ve konsantrasyon bozuklukları görülebilir.Ağız içinde yaralar, dilde kızarıklık ve yanma hissi ve bacaklarda gece kasılmaları ile birlikte ishal görülebilir. B12 eksikliği neticesinde kollarda, bacaklarda, ayaklarda, ellerde karıncalanma ile birlikte uyuşma hissi ve zihinsel fonksiyonlarda bozukluklar meydana gelebilir. Bilhassa yaşlı insanlarda hafıza kaybına ve unutkanlığa sebebiyet vermektedir.

Yaşlanma ile birlikte B12 vücut tarafından zor depolanır ve emiliminde sorunlar görülebilir. Eksikliğinde ise yaşlılarda depresyon oluşumunda etkin rol alır.B12 eksikliğinde vücut hücrelerinin sentezlenmesinde sorunlar oluşur ve metabolizmada yavaşlama görülür.

REKLAM
X

B12 Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Sağlıklı bireylerde kandaki B12 seviyesi 150pg/ml seviyelerindedir. Bu miktar 80pg/ml seviyesinin altına düştüğü zaman kişide B12 eksikliği var denilebilir. Besinler aracılığıyla günlük 2,4 mcg oranında B12 alınması önerilmektedir. Çoğunlukla B12 vitamini eksikliği yetersiz beslenme, emilim bozuklukları ya da glifor, metforin, omeprazol gibi mide ilaçları kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Böylesi durumlarda B12 bakımından zengin içeriğe sahip besinlerle beslenilmesi oldukça önemlidir. Bu vitamin bakımından zengin içeriğe sahip besinler ise;Dalak ve karaciğer gibi sakatatlar,İstiridye, karides ve midye gibi kabuklu deniz ürünleri,Alabalık, ringa, uskumru ve ton balığı,Süt, yoğurt, peynirYumurta B12 vitamini içeren en zengin besinler arasında yer alır. B12 Vitamin Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır? İlk önce B12 vitaminin eksikliğine sebep olan neden tespit edilmelidir.

Tespit sonucunda duruma göre B12 iğnesi ya da daha farklı çözümler önerilmektedir. Şayet eksikliğin sebebi diyet ile yaşanan bir sorunsa ki özellikle vegan beslenen kişilerde sıkılıkla görülebilmektedir. Bu durumda B12 hapı ya da dil altı tabletleri önerilmektedir. Ancak hastada emilim kaynaklı bir B12 problemi varsa bu durumda hap ya da tablet kullanmanın bir faydası olmayacaktır.Emilim kaynaklı problemlerde genel olarak hastaya iğne aracılığıyla B12 vitamin takviyesi yapılmalıdır. Böylece B12 vitamin eksikliği sorunu giderilmiş olur

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.