enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7348
EURO
34,9778
ALTIN
2.437,56
BIST
10.553,30

BABANIN MALI DEĞİL!

BABANIN MALI DEĞİL!
14.08.2022
36
A+
A-

Mart’ta ‘Resmi Gazete’ de yayımlanan yönetmelik ile zeytin alanlarının maden sahası haline getirebilecek karara çevrecilerden tepki gelmeye devam ediyor. Türkiye’nin ‘megastarı’ diye anılan ünlü şarkıcı Tarkan da karara tepkisini gösterdi. Sosyal medyada #ZeytinimeDokunma etiketiyle paylaşımında bulunan Tarkan, şu ifadelere yer verdi:…

Zeytin alanları maden sahası durumuna getirebilecek karara tepki gösteren Tarkan, “Ülkemizin tabiatı olmuş rant rüyası” tepkisini dile getirdi. Tarkan, “Bu vatanın tabiatı, toprağı sizin malınız değildir, bu milletindir, hepimizindir. Doğamızı savunmak, güvenliğini sağlamak da bu yüzden görevimizdir” ifadelerini kullandı.

REKLAM
X

ZEYTİN ALANLARI MADEN ŞİRKETLERİNE AÇILDI

1 Mart’ta ‘Resmi Gazete’ de yayımlanan yönetmelik ile zeytin alanlarının maden sahası durumuna getirebilecek karara çevrecilerden tepki gelmeye devam ediyor. Türkiye’nin ‘megastarı’ diye anılan ünlü şarkıcı Tarkan da karara reaksiyonsini gösterdi. Sosyal medyada #ZeytinimeDokunma etiketiyle paylaşımında tespit edilen Tarkan, şu ifadelere yer verdi: ‘BU BİR RANT’ “Ülkemizin tabiatı olmuş rant rüyası. Enerjiydi, madendi, barajdı, şuydu, buydu…Doğamız geri dönüşü olmaksızın yok ediliyor. Senelerdir gözlerini diktikleri zeytinliklerimizi feda etmek var şimdi sırada.” “

‘BU SİZİN MALINIZ DEĞİL’

REKLAM
X

“Bu vatanın tabiatı, toprağı sizin malınız değildir, bu milletindir, hepimizindir. Doğamızı savunmak, güvenliğini sağlamak da bu yüzden görevimizdir. ” diyerek zeytinlik alanlarının maden şirketlerne peşkeş çekilmesine sert tepki gösterdi. Tarkan, geçen haftalarda toplumsal konulara değindiği şarkısı ‘Geççek’ ile ses getirmiş, siyasetin de gündemine oturmuştu.

REKLAM
X

İLBER HOCA ‘İYİ DÜŞÜNÜN ÇOK GEÇ OLACAK’

Öte yanda Prof. Dr. İlber Ortaylı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, maden yönetmeliğinde farklılık yapılmasına dair karara tepki gösterdi. Ortaylı, “Türkiye zeytinlikleri hiç de küçümsenecek miktarda değil, daha doğrusu değildi. Çok ciddi tedbirler almazsak bırakın çevreye zeytin satmayı, kendi gereksinimizi bile karşılayamayacak hale düşeceğiz. Bugün yayınlanan yönetmelik kesinlikle gözden geçirilmeli, yoksa çok geç olacak” dedi.

MADEN ŞİRKETLERİ ZEYTİNLİK SAHALARA GİREBİLECEK

Alınan kararda, elektrik üretiminde sarfedilen kömür sahası zeytin ağaçları ile aynı yere rastlarsa, zeytinlikler şirket doğrultusundan kesilebilecek. Çalışma ardından maden şirketi, zeytinlikleri eski durumuna çevirmekle yükümlü olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.