enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8051
EURO
35,1329
ALTIN
2.452,96
BIST
10.771,36

Bacak Uyuşmanın Sebepleri Nelerdir?

Bacak Uyuşmanın Sebepleri Nelerdir?
24.01.2021
12
A+
A-

Bacak uyuşmaları genel olarak bir bölgede düzgün kan akışı sağlanamadığında veya sinir hasarları oluşmuşsa bu sebeplerden ötürü kaynaklanmaktadır. Bacak uyuşmalarının pek çok nedeni olabilir. Travma, enfeksiyon, iltihaplanma ve başka pek çok nedenden ötürü kaynaklanıyor olabilir. Bacak uyuşması önemsenmesi gereken ve bir çok hastalığın belirtisi olabilen bir rahatsızlıktır. Bacak uyuşması yaşayan bireyler belirtilerini araştırmalı ve belirtiler var ise uzaman bir doktora görünmeleri gerekmektedir.

Uyuşma her iki bacakta veya tek bacakta olabilir. Uyuşmanın pek çok nedeni olabilir ve eğer bacaklarınızda uyuşma varsa bunu önemseyin. Peki bacaklardaki uyuşmanın nedenleri nelerdir ? Nedenlerine bir göz atalım.

REKLAM
X

Bacaklarda Uyuşma Nedenleri Nelerdir ? Hangi Hastalıkların Habercisidir ?

-Bel Fıtığı (%66) Belirtisi: Disk adı verilen yapımız omurlar arasında bulunur ve bu yapının fıtıklaşması durumunda kalça ve bacaklarımıza giden sinir hücrelerine baskı uygular. Uzman doktorlar bu tür hastalara dinlenmelerini yada kas gevşeticileri kullanmalarını önermektedir. Fakat bazı hastaların bu önerileri uygulamalarına rağmen şikayetleri devam etmekte ve dayanılmaz ağrılar çekmektedirler. Eğer şikayetler devam ediyorsa diğer bir yöntem olarak fizik tedavi uygulanmaktadır. Fakat tüm bu uygulamalara rağmen hastanın şikayetleri ve ağrıları devam etmekte, bunlarla beraber hastada güç kaybı, bacaklarda incelme, dayanamayacak derecede ağrı şikayetleri varsa ve MR sonuçlarında da diskteki parçada bir kopukluk olduğu tespit edilmişse cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Yapılacak ameliyatla baskı giderilmelidir. Şayet ameliyat yapılmaz ise ve sinire olan baskı devam ederse hasta idrarını tutamaz, seksüel güç kaybı yaşar ve ayaklarda felç olma gibi sorunlar oluşabilir.

-Omurilik Kanal Daralması(%10) Belirtisi: Kanal daralması, omuriliğin çevresinde bulunan kemik ve bağ dokularının kireçlenmesi sebebiyle omurilikte baskı oluşması durumudur. Bu baskılama sonucunda iki bacakta görülen ağrılar, yanma, karıncalanma ve yürümede güçlük yaşama gibi belirtiler görülebilmektedir. Birey kısa mesafe yürümüş olsa bile sık sık durup dinlenmeye ihtiyaç duyar. Birey otururken de ön tarafa eğilerek rahatlar. Hastalığın ilerlemiş olduğu durumda;

-Gece uyurken bacaklardaki uyuşukluk ve yanmalar hastayı uykusundan uyandırır. Bacaklarında şişlik hisseder.

REKLAM
X

-Hastalığın ilerlemiş olduğunun bir diğer belirtisi de sık sık bacağa kramp girmesidir.

-Çok ilerlemiş durumda ise hasta idrar kaçırmaya başlar ve cinsel gücünü kaybeder.

Hastalığın ilerlemediği uyuşma ve yanmanın olduğu dönemde bireye fizik tedavi uygulanır, yüzme ve ek egzersiz yapması önerilir. Eğer hastalık ilerlemiş durumda ise mutlaka ameliyat önerilmektedir.

-Beyin Kanamaları ve Damar Tıkanmaları (%2) Belirtisi: Vücudun bir bölümünde halsizlik (bu elle bir eşyayı tutamayıp düşürme, kolunu bacağını kaldırmakta güçlük yaşama gibi )durumu vardır. Bu belirtiler bazen geçici bir durum olabilmekte ve bir kaç dakika, saat ya da birkaç hafta sürebilmekte daha sonra kaybolmaktadır. Bu sebeptendir ki belirtiler kaybolduktan sonra hasta durumu önemsemez ve üzerinde çok durmaz.

-Kişi halsizliğinin sebebinin uyurken rahat bir pozisyonda uyumadığından ötürü kaynaklanmış olduğunu düşünür.

-Vücudun bir bölümünde uyuşma veya hissizlik oluşur aynı ayaklarda olduğu gibi

-Baktığı nesneleri çift görme

-Ayakta dururken sendeleme

-Bulantı hissi

-Gözün görme yetisinde tamamen yada kısmi olarak yitirme

-Konuşurken zorlanma ve dinlerken konuşulanları anlamada zorlanma

-Şiddetli derecede ve bilinmeyen sebepten ötürü görülen baş ağrıları. Bu ağrılar normal migren ağrısı şeklinde değil de aniden ve çok şiddetli şekilde ortaya çıkar.

Bireyin kendisinde veya aile bireylerinin herhangi birinde bu tür belirtiler görülüyorsa önemsenmeli ve uzman bir doktora gidilmelidir. Bu tür belirtiler her an felç riskinin olabileceğini göstermektedir. Bu sebepten dolayı doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Yerinde ve zamanında yapılan müdahaleyle felç riski önlenmiş olur ya da etkiler erken tedaviyle hafifletilebilir.

-Beyin ve Omurilik Tümörleri(%1) Belirtileri: Bir önceki bahsettiğimiz rahatsızlıktaki tüm belirtiler tümörlerde de görülebilmektedir. Bu felç belirtilerine ek olarak yüksek ateş, lökosit sayısında artış, sedimantasyon sayısında artış gibi belirtilerde eklenebilir.

-Huzursuz Bacak Sendromu (%2) Belirtileri: Bu rahatsızlığı yaşayan bireyler yatakta uyumaya çalışırken hareketsiz bir vaziyette kaldıkları zaman farkına varabildikleri ve yaşadıkları sorunu tam olarak ifade edemedikleri bireyi oldukça rahatsız eden bir durumdur huzursuz bacak sendromu. Her bireyin farklı şekillerde ifade ettiği bu rahatsızlığının ortak özelliği ise hareketsiz haldeyken ortaya çıkması fakat hareket ederken kaybolmasıdır.

-Kanser Metastazları(%1) Belirtisi: Akciğer kanseri, diğer organlara yayıldığı zaman kemik ağrısı, nörolojik belirtiler(bir bacak ya da kolun uyuşması, baş dönmesi, gözlerde kararma), sarılık (deri ve gözlerde sararma) gibi belirtiler göstermektedir.

-Vitamin Eksikliği(%3) Belirtisi: Daha çok akşam vakitlerinde görülen bacaklardaki uyuşma demir ve folik asidin yetersiz olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

-Şeker Hastalığı (%5) Belirtisi: Bireyin kan şekerinin normalinden yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkan kronikleşmiş hastalıktır. Dünyada en çok yaygın olan rahatsızlıktan biridir. Vücut glikozu enerjiye dönüştüremediği vakit görülmektedir. Enerjiye dönüştürme işlemi pankreasın yardımıyla salınan insülinle olur. Eğer insülin salınması yeteri kadar olmazsa veya durursa glikoz kanda kontrolsüz bir şekilde artış gösterir ve buda şeker hastalığının görülmesine neden olur.

-Bacak Kırılmaları (%1): Kemik kırıldığında kırılan kemikler arasında sinirler sıkışmışsa uyuşmalar görülmektedir.

-Hematolojik Hastalıkların (%1) Belirtisi: Daha çok mylodisplastik sendromunda görülmektedir. Bu sendromda kemik iliğinde oluşan kan hücrelerinin yeteri kadar olgunlaşamamış olması ile beraber kemik iliğinde bulunan kan hücrelerinde norma hücrelerden ayrı olarak gelişim olur. MDS’li hastalarda kan yapımındaki azalmadan dolayı kan hücrelerinde azalma(anemi) ve kan hücrelerinin kalitesinde bozulma görülür.

-Donma( %1): Donmada görülen en önemli belirtiler el ve ayak uçlarında uyuşmalar ve karıncalanmaların görülmesidir. Eğer bu belirtiler görülüyorsa sert darbelerle ayakları yere vurmaları ve eller birbirine vurularak uyuşmaların geçmesi sağlanmalıdır. Bu belirtiler varsa aşırı sıcak yerlerde durulmamalı uyuşan bölgeler sıcaktan uzakta tutulmalıdır. Uyuşmalardan sonraki en önemli belirti de aşırı hissizleşen, herhangi bir dış etkiye karşı hissiz kalan organlardır.

Böyle bir durumla karşılaşmışsanız eğer donan kısım battaniye ile örtülmeli, elleri koltuk altlarına sokmaları önerilmektedir. Aşırı yüksek donmalarda ise 37 derecede ısıtılmış olan su ile donan kısımlar yıkanmalıdır. Fakat göz önünde bulundurulması gereken diğer konu ise bu şekilde çözdürülen dokular tekrar donma riski ile karşı karşıyadır ve tekrar donma olursa donan kısımda hücre kayıpları meydana gelir ve kangren oluşmasına neden olur. Bu yüzden açık alanda bu işlemin yapılmamasına özen gösterilmelidir.

-Multipl Skleroz(MS Hastalığı )(%1) Belirtisi: Nöroloji dalında önemli hastalıklardan biri olan ve son yıllarda da görülme sıklığı oldukça artmış olan MS hastalığı, uzmanların söylemleriyle sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Sıklıkla 15-40 yaş arası bireylerde görülebilen baş dömesi, uyuşmalar ve bacaklarda görülen halsizlikler gibi belirtileri mevcut olan MS hastalığının üzülerek belirtiyorum ki kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

-Diğer (%1): Tuzak nöropatiler, romatizmal hastalıklar, varis gibi bir çok hastalıkta ayaklarda uyuşmaların görülmesine neden olmaktadır.

REKLAM
X

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.