enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,1466
EURO
33,8400
ALTIN
2.041,55
BIST
9.298,46

BAĞIRSAK KANSERİ VE BELİRTİLERİ

BAĞIRSAK KANSERİ VE BELİRTİLERİ
01.11.2022
1
A+
A-
REKLAM
X

Bağırsak kanserinin yaşlı insanlarda görüldüğü düşünülüyor ancak yapılan araştırmalar, bağırsak kanserine neden olan asıl faktörleri ortaya çıkardı. Son günlerce sayısız gence bağırsak kanseri teşhisi konuluyor. Yapılan araştırmalara göre 1980-1995 yılları arasında doğan Y kuşağında rektal tümör görülme oranı daha yaşlılardan dört kat daha fazla. Kalın bağırsak kanseri teşhisi konulan hastaların onda üçü 55 yaşının altında. Sebebine bakılırsa bu bulgu hiç de şaşırtıcı değil. Bağırsak kanserinin Y kuşağını etkilemesinin sebebi sağlıksız beslenmeleri ve hareketsizlik.

REKLAM
X

Araştırmacılar, bu jenerasyon arasında sindirime bağlı hastalıkların yaygın olduğu konusunda uyarıyor. Asıl problem olan ise bu hastalıkların orta yaşlardan sonra görüldüğü düşünerek gençlerin gerekli testleri yaptırmaması. Bağırsak kanserinin asıl sebebi bilinmemekle birlikte bazı faktörlerde söz konusu. Bunlardan bazıları;

Bağırsak kanserini neden olan faktörler

  • Yaş: 10 vakadan dokuzu 60 yaş ve üzeri kişilerde görülüyor.
  • Beslenme: Kırmızı et ve işlenmiş et bakımından zengin, lif bakımından düşük bir diyet riski arttırır.
  • Kilo: Fazla kilolu veya obez kişiler arasında bağırsak kanseri daha yaygın.
  • Egzersiz: Hareketsizlik bağırsak kanserine sebep olabilir.
  • A’lkol ve s’igara: Fazla a’lkol tüketimi ve s’igara bağımlılığı bağırsak kanserine yol açıyor.
  • Aile: 50 yaşının altında yakın bir akrabanızda bağırsak kanseri varsa siz de risk taşıyorsunuz.
  • Bağırsak kanseri başlıca semptomları: Dışkıda kan, Tuvalete gitme sıklığınızda değişiklik, İshal, Karın ağrısı

Kolon kanserinin belirtileri

REKLAM
X

Kolon kanserinin belirtileri kolonun anatomik yapısına göre farklılık gösterir. Çıkan kolon yani sağ kolon ve inen kolon sol kolon ve kolonun sol kısmı şeklinde genellikle farklı belirtilerle kendisini gösterir. Çıkan kolon geniş bir yapıya sahip olduğu için tümör orada tıkanıklığa genellikle neden olmamaktadır. Bu yerleşen kitle orada kanamaya neden olabilir, gaitada gizli kanla kendisini gösterebilir ya da görünür bir kanla kendini gösterebilir. Bu kanamanın uzun vadeli olduğu takdirde de anemi yani kansızlık olarak tanımladığımız halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, çarpıntı, ellerde ayaklarda üşüme gibi belirtiler mevcutsa, özellikle de 50 yaşın üzerindeki kişilerde mutlaka kolon tümörü ekarte edilmelidir

Sol kolona geldiğimizde, sol kolon sağ kolona göre daha dar bir anatomik yapıya sahiptir ve burada da daha çok tümör tıkanıklığa neden olarak kişilerin şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Özelliklede daha aşağı inen kolon kalın bağırsağın sol kısmında tümör yerleştiği takdirde sanki bu tümör beyin tarafından dışkılama hissi oluşturmaktadır ve sürekli büyük abdeste çıkma isteği içerisinde olup fakat çıkamadığını söyleyen kişilerde inen kolon ya da inen kolonun sol kısmındaki tümörler akla gelmektedir.

Bağırsak kanserinde en belirgin belirtileri Nelerdir?

Rektum dediğimiz yine bu kalın bağırsağın sol kısmındaki anatomik yapıda da kanamalarla yada gözle görülür kanamalarla tümör kendisini gösterebilir. Rektum tümörlerinin üçte biri hastalarda hemoroid dediğimiz halk arasında basur olarak tanımlanan hastalıklar nedeni ile sürekli tedavi görüldüğünü görmekteyiz. Bu yüzden büyük abdestte kanama şikayetiyle başvuran hastaların mutlaka tümör açısından değerlendirilmesi gerekir. Kolon kanserinin diğer belirtilerinde ise dışkıda şekil değişikliği olması, tümöre bağlı olarak keçi pisliği şeklinde dışkılama ya da ince dışkılama, ishal, kabızlık gibi dışkılamanın sürekli özellik değiştirmiş olması, kitleye bağlı karın ağrısı olması gibi belirtilerde eklenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.