Bağışıklığı artıran besinler, genellikle mevsimsel değişikliklerde ortaya çıkan solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve gribi önlemek dışında güçlü bir savunma sistemine sahip olmak isteyenler her zaman sağlıklı beslenmeli ve özellikle meyve ve sebze tüketimine özen göstermelidir.

REKLAM

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için gün içerisinde en az 2,5 litre su tüketilmelidir. Özellikle soğuk algınlığından korunmak ve bağışıklık sistemini korumak için aşağıdaki yiyecekler ve besinler her mevsim bolca tüketilmelidir;

Bu besin kaynakları arasında özellikle sarımsak ve yoğurdun sağlık açısından ciddi faydaları vardır. Sarımsağın içeriğindeki allisin maddesi sayesinde önemli bir antioksidan görevi gördüğü unutulmamalıdır. Yulaf genellikle yüksek kolesterol, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıkların doğal tedavisinde tüketilmektedir. Doğal olarak bağışıklığı artırmak için son derece önemli besin kaynaklarıdır. Ayrıca yoğurt ve kefir tüketimi bağırsak florasını iyileştirir. Bu sayede antioksidan etkisi yüksek olduğu için bağışıklık sistemine son derece faydalıdır. Elbette günlük meyve ve sebze tüketimine dikkat edilerek pek çok hastalığa karşı önlem alınabilir.

REKLAM
X

Bağışıklık Güçlendirme Kürleri

Bağışıklığı güçlendiren besinler çare olarak hazırlanıp tüketilebilir. Bu konuda önerilen ilk kür için ihtiyaç duyacağınız malzemeler;

  • Kakule
  • Tarçın çubukları
  • Limon dilimi
  • Zencefil

Bu malzemeleri demlenmiş ılık suya ekleyerek karıştırıp kür hazırlayabilirsiniz. Ayrıca aroma vermesi için 1 çay kaşığı kestane balı ekleyebilirsiniz.

Bağışıklığı güçlendirici 2. karışım için malzemeler;

  • Üzüm çekirdeği (1 çay kaşığı)
  • Isırgan otu tohumu (1 çay kaşığı)
  • Zerdeçal (1 çay kaşığı)
  • Zencefil (1 çay kaşığı)

Yüksek antioksidan etkisi ile bağışıklık sisteminizi karıştırıp güçlendirerek hepsini tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz