REKLAM

Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından “18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” dolayısıyla yaptığı paylaşımda, antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiğini vurguladı. Antibiyotiklerin, bilinçli kullanılmazsa bakterilerin yol açtığı hastalıklara karşı direnç kazanacağına ve tedavi sürecinde etkisiz hale geleceğine dikkati çeken Koca, şunları kaydetti: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile antibiyotik kullanımına ilişkin uyarı yaptı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” dolayısıyla sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiğini vurguladı. Antibiyotik Hekim Önerisi ve Reçete İle Alınır Antibiyotiklerin, bilinçli kullanılmazsa bakterilerin yol açtığı hastalıklara karşı direnç kazanacağına ve tedavi sürecinde etkisiz hale geleceğinin altını çizen Koca, şu ifadelerde bulundu: “Bu durumlar arasında ölümcül hastalıklar da vardır.

Antibiyotiklerin ateş düşürmek, ağrı dindirmek, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılmaları yanlıştır. Antibiyotiklerin, sadece bakterilere karşı etkili olduğu unutulmamalı. Antibiyotikler, hekim önerisi ve reçete ile alınır. Enfeksiyonu en etkili biçimde tedavi etmek ve direncin ortaya çıkma riskini azaltmak için doğru dozda, doğru şekilde, reçeteye uygun zaman aralıklarıyla kullanılmaları gerekir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının günümüzde dünya genelinde bir halk sağlığı sorununa yol açtığını hatırlatmak isterim.”

REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz