Okulların açılmasına kısa bir süre kala velileri ve öğrencileri telaş sardı. Kırtasiye malzemeleri almakta güçlük çekenler iseAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği Kırtasiye Yardımı hakkında araştırmalara başladı. Peki kırtasiye yardımı nedir, başvuru nereden yapılır? 1300 lira kırtasiye yardımına ilişkin detaylara göz atın…

REKLAM

Bakanlıktan kırtasiye yardımı müjdesi! Kimler, nasıl başvurabilir 1300 lira destek almak için şartlar neler?

Okulların açılmasına sayılı günler kala aileleri alışveriş telaşı sardı. Çocuklarına defter, kalem, silgi gibi ürünleri almak isteyen ancak maddi durumu yetersiz olan aileler de bakanlık tarafından verilen kırtasiye yardımının detayları merak etmeye başladı.

Haber Global’de yer alan habere göre çocuğu okula giden ailelere, yılda bir kez geri ödemesiz olarak yapılan kırtasiye yardımının tutarı, 2022-2023 eğitim-öğretim dönemi için bin 300 lira olarak belirlendi.

REKLAM
X

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımları çatısı altında yapılacak.

KIRTASİYE YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ü altında olanlar dar gelirli olarak kabul edilmektedir. Dar gelirli ve ekonomik zorluk yaşayan aileler ve maddi durumu kötü olan aileler Sosyal Yardımlaşma kaydı oluşturduktan sonra bu ödemeleri alabiliyor.

Ayrıca afet ve felaket gibi olaylara maruz kalan kişilerin çocukları da bu yardımları alabilirler. Koruyucu ailelere giden çocuklar içinde ödenen bu SED yardımı sadece T.C. vatandaşı olan kişilerin alabilecekleri bir yardım türüdür. e-devlet kırtasiye yardımı başvuru ekranından eğitim öğretim yardımı talebi kısmından alınabilir.

KIRTASİYE YARDIMI GEREKLİ BELGELER

  • – Çocuğa ait T.C. Kimlik veya Nüfus Cüzdanı
  • – Öğrenci velisine ait T.C. Kimlik veya Nüfus Cüzdanı
  • – Çocuğun halen daha öğrenci olduğunu gösteren okuldan alınacak öğrenci belgesi
  • – Veli için gelir belgesi ya da işsiz olduğuna dair SGK’dan alınan belge
  • – Ailenin ikametgah adresi ve aile bireylerine ait nüfus kayıt örneği
  • – Aile eğer kirada ise kira sözleşmesi
  • – Evin mülkiyeti aileden birininse tapu fotokopisi
  • – Öğrenci velisi için İŞKUR kayıt belgesi
  • – Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz