saklama kabi gidakurleri
Saklama kapları sağlıklı mı?

En iyi saklama kabı, besin ile temasında herhangi bir kaptan besine geçişi olmayan nötr kaplardır.

Besinleri saklamada kağıt, madeni, plastik, toprak ve cam gibi materyalli araçlar kullanılır. Bu açıdan hangi yiyeceğe hangi materyal içerikli kabın kullanılabileceğini bilmek son derece önemlidir. 

İçindekiler

Yağ geçirmez kağıtlar

Et, şarküteri ürünleri, tereyağı, kahvaltılık margarinler gibi yiyeceklerin saklanmasına uygundur. Evinizde etlerinizi bir defa pişirilecek miktarda bu kağıtlara iyice sararak buzlukta saklayabilirsiniz.

Alüminyum folyo

Işık, yağ, nem geçirmediği için birçok yiyeceğin saklanmasında kullanılır. Et ve et ürünleri, peynir ve çikolata gibi yiyecekleri alüminyum folyo ile sararak saklamak besin değerini korumak açısından uygun materyallerdir. Pişmiş et ve tavuk gibi yiyecekler pişirildikten sonra tüketilecek miktarlara ayrılarak da folyolara sarılarak buzlukta saklanabilir. 

Plastik kaplar

Son yıllarda besin saklamada hızla yaygınlaşmaya başladı. Şunu unutmamak gerekir ki, besinin saklanacağı kabın Sağlık Bakanlığı izni ile üretilmiş olması gerekir ve özel olarak besine uygun saklama formu olmalıdır. Sıvı yağlar ve yoğurt saklanması için yapılan bu kaplar besin tüketildikten sonra atılır. Yeniden bir besin saklama için kullanılması uygun değildir. Örneğin yoğurt satın aldığınız kabı yeniden yoğurt veya başka bir yiyeceği saklamak için kullanmaya başlarsanız o kapta çözünme başlar ve çözünen kimyasallar besine kolayca karışır. Ayrıca bu kapları ne kadar temizlersek temizleyelim, temizlik için kullanılan deterjan gibi malzemelerin kapta kalma olasılığı yüksektir, yeniden konulacak yiyeceğe geçişi de oluşabilmektedir. Kolay çözünmez, plastik kaynaklı melamin kaplar kuru yiyeceklerin saklanmasında kullanılabilir. Pişmiş yemeklerin saklanmasında plastik kapları kullanmanızı tavsiye etmem. Özellikle pekmez, yoğurt gibi asitli yiyecekleri plastik kaplarda bulundurmanızı tavsiye etmiyoruz.

Teneke kutular

Konserve yapımında özel tasarlanmış teneke kutular kullanılır. Teneke kutular açıldıktan sonra içindeki besin kullanılır ve teneke kutu atılır. Kullanılan teneke kutulara yeniden yiyecek koyduğunuzda bekleme ile tenekeden besine geçiş olduğu bulunmuştur. Bu nedenle teneke kutu açıldıktan sonra yiyeceği cam bir kapta saklamak daha doğrudur. Ayrıca uygun şekilde tasarlanmamış kalitesiz tenekelerden besine kurşun elementi geçer, bu nedenle cam materyalli kaplar besin saklamada uygun olup sağlığı da koruyucudur.

Cam Sağlıktır!

Isındığında dışarı sızan herhangi bir kimyasal içermiyor kaynar su yardımıyla elde ya da bulaşık makinesinde kolayca mikroplardan arındırılabiliyor. Sırf bu özellikler bile “cam” kapları hayatımızda tutmak için yeterli. Cam kavanozlar ayrıca; pirinç un şeker makarna mercimek gibi kiler ürünlerinin saklanması konusunda da son derece sağlıklı bir alternatif .

İlgilini çekebilir  Peynirleri Saklarken Besleyici Değerini Koruma Sırları

Plastik saklama kapları zararlı mı?

Eğer uygun şartlarda ve uygun ürün için üretilmişse plastik saklama kapları sağlıklıdır. Önemli olan uygun gıda için üretilmesidir.

Et ve et ürünleri, peynir ve çikolata gibi yiyecekleri alüminyum folyo ile sararak saklamak besin değerini korumak açısından uygundur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz