enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5858
EURO
34,9944
ALTIN
2.438,22
BIST
10.471,32

Bir evde en fazla 3 adet olacak

Bir evde en fazla 3 adet olacak
25.08.2021
1
A+
A-

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, hayvan hakları kanunuyla alakalı yapılan düzenlemede varılan son durumla ilgili açıklamada bulundu.

REKLAM
X

Kendisi de oldukça hayvansever biri ola ve ‘mirim’ isimli köpeği olan Zengin, uzun ve titiz bir faaliyet akabinde konu olan düzenlemenin sona erme aşamasına varıldığını ve hemen hemen 2 hafta içerisinde TBMM Başkanlığı’na sunulacağını açıkladı.

REKLAM
X

Zengin, hayvanlarını muhafaza etmek için mükemmeli gerçekleştirmeye ilişkin bir çabaları olduğuna işaret ederek, “Bu konu çok derin bir mesele ve çokça paydaşı var. İçişleri Bakanlığı, Hazine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,Adalet Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bizim hukukçu arkadaşlarımızın katıldığı çok geniş kapsamlı bir çalışma.

En önemlisi, bu noktaya dair yaklaşımı tamamen değiştiren bir kanun teklifi olacak” ifadelerini kullandı.SOKAĞA TERK EDİLMESİNİN CEZASI… Zengin, 2014’te bu hususta üzerine çalıştıkları kanun teklifini anımsatarak, “Bunun üzerinden bir değişiklik yapacağız.

En belirgin fark, ‘sahipli’, ‘sahipsiz hayvan’ tanımı vardı. Biz bu tanımları ortadan kaldırmış olduk. ‘Ev hayvanı’ ve ‘evcil hayvan’ ifadesi olacak kanunda. Bir hayvanı sahiplenmeye önemli bir sorumluluk alanı getiriyoruz.

Hayvanı sahiplendiğinizde artık ona ömür boyunca bakmayı taahhüt etmiş olacaksınız. Her bir hayvanın çipi olacak.

Hayvanlar artık sokaklara terk edildiğinde idari para cezası olacak. Heves adına bir hayvan alıp daha sonra sağa sola atabileceğiniz; eşya, mal gibi telakki edilemeyecek. Belediyelere artık hayvan bakımı koruması konusunda zorunluluk getirilecek. Hayvan alımı artık şartlara bağlanacak.

Aldığı an canlının bir kimliği olacak, kendini tanımlayan bir kimlik. O kimlikle beraber kime ait belli olacak. Yani o ilişkinin adı olacak. İlişki uzun olacak” dedi.

REKLAM
X

4 SENEYE KADAR HAPİS Zengin, en kritik farklılığın hayvanlara karşı işkence, kötü muamele ve öldürme benzeri durumlarda hapis cezası getirileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Kötü muamele gibi durumlarda bir kısmında idari para cezaları var. Onlara işkence etmesi ve öldürmesi gibi durumlarda ise hapis cezası geliyor.

Canlıyı canice öldürmesine 6 aydan 4 yıla kadar, eziyet etmesi halinde ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyoruz. Ve 2 yılın üstünde bir ceza verilmesi durumunda da ertelenmesi söz konu olmayacak.

Evcil hayvanların satılması ile ilgili de kriterler getiriliyor. Evcil hayvanların petshoplarda satılması ortadan kalkacak. Küçük kafeslerde bulundurarak satılması önlenecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetiminde satılabilecek.

EVDE 3’TEN FAZLA HAYVAN BULUNMAYACAK’
Hayvanları para aracı olarak kullananlara da verilen idari para cezalarının yeni kanunla artırılacağını söyleyen Zengin, “Çok az kaldı kanun tamamlanacak. Başka sorunlar da var çözülecek.

Sadece köpek kediyle ilgili değil. Çokça boyutu var. Arılardan tutun balıklara, sürüngenlere çokça boşluk var. Bir apartman dairesinde evinde 60 kediye bakan var. Bir apartmanda 60 kediye 25 köpeğe bakan var.

Buna bir sınırlandırma bir düzenleme getirilmesi lazım; başka insanların da yaşam kalitesini düşünmek lazım. İlgili bakanlıklara yetki verilecek. Bir evin içeresinde maksimum 3 köpek bulundurulacak. Bu yetki Tarım Bakanlığına verilecek.

Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek” dedi.

Zengin, teklifi TBMM Başkanlığı’na sunmadan önce muhalefet partilerine de götüreceklerini kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.