bitki caylari faydalari
Bitki çayları nelerdir faydası nedir?

Bitki çayları günlük hayatınızın ve kış aylarının vazgeçilmez çaylarıdır. Burada sizlere çay çeşitlerini ve faydaları nelerdir listesini yapmak isterim.

REKLAM

Yeşil Çay: Kateşinler gallik asit karetenoid tokoferol ve C vitamini içeriğiyle stres azaltıcı enerji arttırıcı etkiye sahiptir.

Biberiye: Rozmarinik ve karzonik asit gibi güçlü antioksidanlardan dolayı stres azaltıcı toksin atıcı ve enerji arttırıcı etkisi vardır. 

Isırgan Otu: Kuersetin ve yüksek C vitamini sayesinde kan temizleyici ve toksin atıcı etkiye sahiptir. 

REKLAM
X

Kuşburnu: Yüksek C vitamini sayesinde toksin atımını hızlandırdığı ve stresi azalttığı bilinmektedir.

Kekik: Mide ve bağırsaktaki kurtların temizlenmesine kan dolaşımını hızlandırarak toksinlerin atımının hızlandırılmasına yardımcı olur. 

Barut ağacı: Krizofanol adlı antioksidan sayesinde bağırsak hareketlerini arttırarak bağırsak toksinlerinin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. 

Bamya Çiçeği: Siyanidin içeriği nedeniyle kan dolaşımını düzenleyerek toksin atımını hızlandırır. Bağırsaklarda zararlı bileşiklerin atımını kolaylaştırarak bağırsak toksin atımını tetikler. 

Rezene: Fenkon adlı uçucu yağ sayesinde baş ağrısı giderici ve stresi azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Doğal yapısında bulunan diğer uçucu yağlardan anetol sayesinde solunum sisteminde rahatlatıcı etki sağlayarak enerji arttırıcı etki yaratmaktadır. Vücutta gaz ve mide spazmlarını gidererek günlük enerji yükselmesine destek olmaktadır. 

Mate: Klorojenik asit sayesinde uyarıcı etki göstererek zihinsel ve fiziksel yorgunluğun ortadan kalkmasını sağlar ve enerji verici olarak vücudu destekler. 

Sinameki: Doğal yapısındaki sennozitler sayesinde bağırsak içeriğinin hacmini ve basıncını arttırarak toksinlerin dışkı yolu ile atılmasını sağlar. 

Zencefil: Oleorezin uçucu yağış yemek sonrasında safra arttırıcı etkisi sayesinde yağlı yemeklerin sindirimini hızlandırır. 

Huş ağacı: Kolorojenik asit sayesinde enerji arttırıcı ve mirisetin glikozitleri sayesinde de enfeksiyonlara bağlı toksin atımını sağlayıcı etkisi bulunur.

Bitki çayları kış aylarında sizlerin vazgeçilmezi olacaktır. Çay listesine devam edeceğiz. Takipte kalın.. Sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz