enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Bu Belirtilere Dikkat !

Bu Belirtilere Dikkat !
04.07.2022
3
A+
A-
REKLAM
X

u 7 belirtinin 4’ü varsa, kan şekeriniz yüksek demektir! Önlem alın…Fakat erken tanı ve tedavi amacıyla ilk önce diyabetin belirtilerini tanımak ve saatinde doktora başvurmak çok mühim. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı
Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, diyabetin 7 mühim sinyalini sıraladı:

 1. Bacaklarda kramplar
  İnsülin azlığı namacıylaiyle kanda şeker yükselirken hücre amacıylae girip yakıt olarak kullanılamadığı amacıyla hücrelerde bir enerji açlığı meydana çıkıyor. Halsizlik, bacaklarda kramplar, aşırı tatlı isteği, sabahları zor uyanma, gün içersinde uyku hali, konsantrasyon azalması bu devrede başlayan ve kandaki şeker yükseldikçe şiddeti yükselen bulguları oluşturuyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Eksperi Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu tür şikayetleri olan şahıslarda açlık kan şekeri normal olsa bile aç olmama şekerlerinin takibinin ya da şeker yükleme testinin kesinlikle yapılması gerektiğine ilgi çekiyor.
 1. Ağız kuruluğu
  Diyabet evveli devre erken fark edilip yeterli önlemler alınmazsa yorulan pankreas kan şekerini denetim etmeye yetecek kadar insülin salgılayamaz duruma geliyor. Bu halde evvelce aç olmamata kan şekerleri yükselmeye başlıyor. Ağız kuruluğu ve çok su içme bu sürecin ilk bulgularıni oluşturuyor.
 1. Gece idrara kalkma
  Ağız kuruluğuna bağlı çok su içmenin yanı sıra kanda yükselen kan şekerinin böbrek üstünde oluşturduğu basınç namacıylaiyle hastalar gece uyur iken idrar ihtiyacıyla uyanmaya başlıyor. Gecede bir kez idrara kalkmak normal sayılıyor. Fakat aniden daha çok sayıda uykunun idrar ihtiyacıyla bölünüyor olması, akla diyabeti getirmeli.
 1. Uyuklama
  Kanda şeker yüksek olmasına karşın yakıt olarak kullanılamadığı amacıyla hücreler enerjisiz kalıyor. Bu hal beyin ve sinir sistemi hücrelerinin enerji azlığına yol açınca; uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içersinde uyuklama şikayetleri meydana çıkıyor.
 1. Kaşıntı
  Kandaki şeker yükselmeye başlayınca cilt kuruyor ve genel bir beden kaşıntısı başlıyor. Bu kaşıntı kadınlarda genital bölümde daha yoğun olabiliyor.
 1. Genital mantar enfeksiyonları
  Vücut sıvılarında yükselen şekerin mikropların üremesini kolaylaştırmasına bağlı olarak kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölümde kaşıntıyla eş güdümlü yineleyen mantar enfeksiyonları gelişebiliyor.
 1. Kilo kaybı
  Pankreasın insülin rezervi azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlıyor. Şekerin kanda artmasına karşın kullanılamaması namacıylaiyle hücrelerin enerji açlığı arttıkça hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin parçalanmasıyla elde etmeye çalışıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Eksperi Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu devrede yukarıdaki şikayetlere ek olarak kilo kaybının meydana çıktığını belirtiyor.
  Diyabet namacıyla artıyor?
  Diyabet sıklığı pek çok namacıylae bağlı olarak artıyor. En mühim namacıylaler arasında ise aşırı karbonhidratlı besin tüketimi, fastfood ve şekerli meşrubat kullanımının artması, kilo alma, hareket etmeyen hayat ve düzensiz beslenme yer alıyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.