Dikkat Bu Hastalığı Olanlara Maaş Bağlanıyor! Bu hastalığa olanlar işte başvurular ve detaylar….Ayrıntılar Haberin Devamındadır..

Erken emeklilikte sıhhat kıstası: Bu hastalığı olan 1800 gün primle emekli oluyor! SGK afişe etti: 18 ay vakitsince kesintisiz maaş alabilirsiniz! 10 senede… Erken emekli olmak her bireyin hayalidir. SGK birtakım hastalıklar amacıyla erken emeklilik olanağı tanıyor. Bunlardan biri de şeker hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Şeker hastalarının bu imkandan faydalanması amacıyla, hastalığın çalışma kuvvetinde yüzde 60 oranında kayba yol açmış olması gerekiyor.

Öte yandan kanser hastaları ise belli bir vakit amacıyla malul saseneıyor. Bu vakit zarfında 18 ay maaş bağlanıyor. Bu kapsamda belli başlı şartlar bulunuyor. Peki, erken emekli olma şartları nelerdir? İşte detaylar…Çalışanların en büyük hayali bir gün emekli maaşına kavuşup, bundan ileri vakitçte inzivaya çekilmektir. Bazı şahıslar amacıyla erken emeklilik yolu açılıyor. Bunların başında sıhhat problemleri geliyor. Erken emekli eden birtakım hastalıklar bulunuyor.

Personelin çalışma kuvvetinü yüzde 60 oranında yitirmiş olması gerekiyor ve en az 1800 gün prim koşulu bulunuyor. Kanser teşhisi eklenilen bireyler belli bir vakit malul saseneıp, bu şahıslara 18 ay maaş ödemesi yapılıyor. Erken emeklilik olanağı sağlanan hastalıklar arasında şeker hastalığı da bulunuyor. SGK Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği’nde şeker hastalarının malulen emekli olabilmeleri amacıyla rahatsızlığı insan bedeninde en az 3 organı bozması gerektiği de belirtiliyor. Peki, erken emekli olmak amacıyla lüzumlu şartlar neler? Kimler erken emekli olabilir?

Hangi hastalıklar erken emekli ediyor? İşte merak edilenler! Sıhhat problemleri erken emeklilik yolunu açıyor. Bu imkan, şeker hastalığı olanlara da tanınıyor. Erken emeklilik amacıyla çalışma kuvvetinün yüzde 60 oranında kayıp edilmiş olması ve en az 1800 gün prim gerekiyor, Kanser teşhisinde ise 18 ay maaş ödeniyor…

İlgilini çekebilir  Kabızlık İçin Evde Bitkisel Tedavi Yöntemi

Sosyal emniyet mevzuatımız çalışma kuvvetinü belli oranda kaybeden sigortalılara erken emeklilik hakkı tanıyor. Eğer doğuştan bir engel varsa, yaş koşuluna bakılmadan daha az vakitde emeklilik imkânına kavuşuluyor.Yine sonradan çıkan rahatsızlıklarda da malulen emeklilik ya da iş göremezlik gibi basitlikler sunuluyor.

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Erken emeklilik olanağı sağlanan hastalıklar arasında şeker hastalığı da bulunuyor. Şeker hastalarının bu imkandan yararlanması amacıyla, hastalığın çalışma kuvvetinde yüzde 60 oranında kayba yol açmış olması gerekiyor.Tabii bu kaybın sevk edilen hastanenin raporuyla belirlenmesi ve bu raporun Sosyal Emniyet Kurumu (SGK) doğrultusundan da onaylanması koşulu aranıyor. Bunun beraberinde en az 10 sene, yani 1800 gün prim ödenmiş olması da isteniyor.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

SGK Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği’nde şeker hastalarının malulen emekli olabilmeleri amacıyla rahatsızlığı insan bedeninde en az 3 organı bozması gerektiği de belirtiliyor. Bu yönetmeliğin eklerinde hangi hastalıkların malulen emeklilik amacıyla geçerli olacağı da sıralanıyor.

KANSER HASTASINA 18 AY MAAŞ

Kanser çeşidine göre değişmekle eş güdümlü lüzumlu prim ve sigorta koşulunı taşıyan sigortalılar belli bir vakit malul saseneıp maaş alabiliyor. Bu vakit 18 ay olarak uygulanırken; birtakım hastalıklarda 12, birtakımlarında ise 24 ay olabiliyor. Kanser hastalarının teşhisten itibaren 1 sene içeresinde başvurmaları koşuluyla sıhhat kurulu raporu aranmaksızın yani yüzde 60 koşuluna bakılmaksızın malullük aylığı bağlanabiliyor. Süre sonucunda kanser hastalığına bağlı olarak çalışma kuvveti kayıbına bakılıyor. Kayıp yüzde 60 ve yukarıya ise malullük aylığı deva

REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz