Afrika’da yaşayan Pigme halkının herkesi şaşırtan bir geleneği bulunuyor. Her toplum gibi onlarında kendilerine özgü gelenekleri bulunuyor fakat bu halkın yaptıkları şaşırtan cinsten. Detaylar haberimizin devamında.

  • Afrika’da yaşayan Pigme halkının herkesi şaşırtan bir geleneği bulunuyor. Her toplum gibi onlarında kendilerine özgü gelenekleri bulunuyor fakat bu halkın yaptıkları şaşırtan cinsten. Detaylar haberimizin devamında.
  • Afrika’nın Kongo Cumhuriyetin’de yaşayan Pigme halkının birbirinden farklı gelenekleri bulunuyor. Para kullanmayan bu halkın erkeklere özel olan bir geleneği bulunuyor bu gelenekte büyüyüp cesaretini kazanan her erkeğe uygulanıyor.

Yabancılarla iletişim kurmayı ve fotoğraflarının çekilmesinden hoşlanmayan Pigmeler, Afrika Kıtasının yerleşik halklarından farklı bir yaşam tarzları bulunuyor. Hala İlk Çağ insanları gibi yaşayan Pigmeler, zamanlarının büyük bir kısmını ormanların derinliklerinde avcılık yaparak ve meyvelerle otları toplayarak geçiriyor. Para kullanmayan Pigmeler, avladıkları ve topladıkları ürünleri diğer topluluklarla ihtiyaçları karşılığında takas ediyor. Pigmeler, maymun, antilop, ceylan ve filleri avlamak için tahta ile taştan ok ve mızrak yapıyor, pala kullanıyor. Yabani meyve ağaçları Pigmeler için ana besin kaynaklarıdır. Safou olarak adlandırılan yabani erik, yabani mango ve fındık gibi meyveler Pigmeler tarafından günlük olarak yeniyor.

TEDAVİLERİNİ ORMANDAN TOPLADIKLARI BİTKİLERLE SAĞLIYORLAR

Vatandaş olarak kabul edilmedikleri için yaşadıkları yerlerin sağlık başta olmak üzere hiçbir sosyal hizmetinden faydalanamayan Pigmeler, ormandaki ağaçların yapraklarını, kabuklarını ve yabani bitkileri tedavi için kullanıyor. Pigmelerin yaşadığı yağmur ormanlarında yaygın olarak bulunan Moringa ağacının yapraklarından yapılan şurup, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılıyor. Zehirlenmelere karşı Nlouer bitkisinden ürettikleri kremi kullanan Pigmeler, Abda Zoak ağacının kabuğunu kaynatarak elde ettikleri şurubu ise mide rahatsızlıkları ve kadınların hamilelik döneminde yaşadığı rahatsızlıkların tedavisinde kullanıyor. Pigmeler, kemik ve eklem ağrılarının tedavisi için ise Azobe ağacının kabuğunu ısıtarak masaj yapıyor. Bu farklı alışkanlıkları bulunan halkın bir başka geleneği de büyük bir törenler erkekler için yaptığı etkinlikler. Yetişkin olan her erkeğin yapmak zorunda olduğu bu gelenek duyanları hayret ettiriyor.

İlgilini çekebilir  Borçlar Siliniyor

Dünya üzerinde birçok toplum bulunuyor. Bulunan her toplumun farklı gelenek, görenek ve adetleri bulunuyor. En ilginçleri ise Afrika’da yaşayan Pigme halkı.

DİŞ BİLEME KÜLTÜRÜ

Kamerun ile Kongo sınırındaki yağmur ormanlarında yaşayan etnik grup Baka Pigmeleri, binlerce yıllık diş bileme kültürlerini ve avcı toplayıcı olarak hayatlarını devam ettiriyor.

CESARETLERİNİ İSPATLIYORLAR

Dişlerini biletebilecek cesarete sahip olan her genç Pigme, geleneksel tören ile dişlerini keskinleştiriyor ve böylece kabilesi önünde cesaretini ispatlamış oluyor.

15 GÜN SÜREN BİR TÖREN YAPIYORLAR

Yaklaşık 15 gün süren diş bileme işleminin son gününde tören yapılıyor. Pigmeler törende, yabani bitkilerden yapılmış içecekler tüketiyor, şarkılar söylüyor ve dans ediyor.

HASTALIKLARDAN KORUNACAKLARINA İNANIYORLAR

Dişlerini bileyerek kötülüklerden ve hastalıklardan korunacaklarına inanıyorlar. Kamerun-Kongo sınırında yaşayan Baka Pigmesi Elenga, geleneklere göre bütün Bakaların dişlerini bilemesi gerektiğini iletti.

Dişlerini bilemiş birisine salgın hastalıkların zarar veremeyeceğini iddia eden Elenga, aynı zamanda, dişlerimizi keskinleştirmek et yememizi kolaylaştırıyor şeklinde konuştu.

DİŞLERİMİZİ KESKİNLEŞTİREREK GENÇ KIZLARIN DİKKATİNİ ÇEKİYORUZ

Baka Pigmesi Emile ise yıllardır gençlerin bu geleneği sürdürdüğünü belirterek, dişlerimizi keskinleştirerek genç kızların ilgisini çekiyoruz. Böylece kızlar gülüşümüze aşık oluyor. Emile, Bakalar ile Sahra Altı Afrika’nın en eski etnik grubunu oluşturan Bantu Pigmeleri arasındaki farkı ortaya koymak için her Baka’nın dişlerini bilemek zorunda olduğunu ifade etti. Ayrıca Emile, diş bilemenin Bakaların cesaretinin göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz