Patatesin Bu Çeşidinden Uzak Durun! Tüketilmesi Halinde Ölüm Riski Bulunuyor

REKLAM

Ülkemizde de sıklıkla tüketilen patates, mutfakların vazgeçilmez besini konumunda. Lezzetinin yanı sıra pratik olması sebebiyle de sıklıkla tercih edilen patates neredeyse tüm yemeklerin içerisinde kullanılabiliyor.

Ancak günümüzde popüler hale gelen ve satıcıların iyi bir özellik olarak sunduğu ‘filizlenmiş patates’ sağlığımız için oldukça riskli. Bilim insanları, ‘filizlenmiş patates’ olarak adlandırılan bu türden uzak durulması gerektiğini savunuyorlar.

Filizlenmiş Patates Yenir mi?

Patates pratik ve lezzetli yemeklerin vazgeçilmez besinidir. Sağlıklı olmasının yanı sıra doyurucu olarak da ön plana çıkan patatesin ‘filizlenmiş’ çeşidi oldukça zararlıdır. Konu hakkında araştırmalarda bulunan uzmanlar filizlenmiş patateslerin güneşin altında çok bekletildikleri ve bu sebeple yüksek oranda neme maruz kaldıkları için solanin miktarlarında artış yaşadıklarını belirtiyorlar.

REKLAM
X

Bu sebeple rengi de yeşile yakın bir hal alan filizlenmiş patatesin tüketilmesi durumunda ölüme dahi gerekçe oluşturabileceği söyleniyor. Uzmanlar, rengi sarıdan çok yeşile yakın olan patateslerin tüketilmemesi konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Filizlenmiş Patatesin Zararları

Sonucunda ölüm riskinin dahi olduğu belirtilen filizlenmiş patates tüketimi sonrasında kusma, ishal, karın ağrısı, gıda zehirlenmesi, nabızda hızlanma, zihnin bulanıklaşması, hafıza kaybı, ateş, halsizlik, tansiyon artışı gibi sorunlar gözlemlenebilmektedir.

İlgilini çekebilir  BİLİM İNSANLARI; GÜNEŞ BATIDAN DOĞACAK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz