enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8051
EURO
35,1329
ALTIN
2.452,96
BIST
10.771,36

Burun Kılları Korona Virüs Enfekte Olma Riskini Azaltıyor !

Burun Kılları Korona Virüs Enfekte Olma Riskini Azaltıyor !
19.02.2021
11
A+
A-

Pek çok insan burun kıllarından rahatsızlık duyar ve burun kıllarını keserler. Belki estetik görünümü sağlamak açısından rahatlık hissederler fakat Dicle Üniversitesi’nde görevli olan, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Anabilim Dalı Öğretim üyesi hem de Korona virüs Yoğun Bakım Koordinatörlüğü yapan Prof. Dr. Recep Tekin, herkesi bu konuda uyarıyor ve burun kıllarının korona virüs enfekte olma riskini azalttığını belirtiyor. Taktığımız maskenin koruyucu olabilmesi için sakal ve bıyıkların kısa olması gerektiğini vurguluyor.

Korona virüsün görüldüğü andan itibaren nasıl korunulması gerektiğiyle ilgili pek çok araştırma yapılıyor ve yapılmaya da devam ediliyor. Tüm dünya bu virüsle mücadele içinde ve korona virüsten insanları korumak için dikkat edilmesi gereken pek çok şey söyleniyor ve her geçen günde yenileri ekleniyor bu listeye. Bu listede kişisel bakımın önemi de vurgulanmaktadır.

REKLAM
X

Bu konuyla alakalı Prof. Dr. Recep Tekin, burundan korona virüsün boğazlarımız ulaşıp virüsün ilerlemesine burun kıllarının engel olduğunu vurguluyor. Bu sebeple burun kıllarının kesilmemesinin önemli olduğunu, bu zor süreçlerde etkili bir önlem olduğunu vurguluyor.

REKLAM
X

Yukarda belirttiğimiz gibi sadece burun kılları değil sakal ve bıyık bakımı da önemlidir. Sakal ve bıyığı olanlar için Prof. Dr. Recep Tekin önemli açıklamalarda bulundu. Maskenin amacını gerçekleştirebilmesi için sakalların kesilmesi gerektiğini belirtmiştir. Maske amacını gerçekleştiremediğinde virüse yakalanma riskinin artmakta olduğunu söylüyor. Virüse rağmen sakal ve bıyık bırakmak isteyenler içinde yüzlerini sürekli olarak sabunlu su ile yıkamaları gerektiğini belirtiyor. Genel olarak herkesin uyması gereken bir kural olmasının yanında sakal ve bıyık bırakanların da maskelerini sık sık değiştirmeleri gerektiği önerisinde de bulunmuştur.

Kıllarının Kesilmesi Burunun Süzgeç Görevinin Yok Edilmesi Demektir !

Prof. Dr. Recep Tekin, ”Savunma mekanizmaları arasında en önemlisi nefes aldığımız zaman süzgeç görevi gören burun kıllarını gösterebiliriz. Burun kılları dışarıdan gelen tozlar, virüsler ve bakterilere karşı süzgeç görevi görür. Kıllar tarafından tutulan korona virüsün boğa yoluyla ilerlemesini engelleyerek ciddi rahatsızlıkların görülmesine engel olmaktadır.”

REKLAM
X

”Sakal ve bıyığın olması da burada virüsün tutunmasına neden olur. Sakal ve bıyık bırakılmak isteniyorsa da sık sık sabunlu su ile yıkanmalı ve maskeler sürekli değiştirilmelidir.” sözlerini ekledi.

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.