enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,1448
EURO
33,8577
ALTIN
2.041,70
BIST
9.270,12

Çayı Boyle Otel Tatil Döviz Borsa Kredi

Çayı Boyle Otel Tatil Döviz Borsa Kredi
A+
A-

Çay, en sevilen ve en sık tüketilen içecekler arasında yer alıyor. Uzmanlar ise çayı bu şekilde tüketmenin kanser riskini 8 kat artırdığını iddia ediyor! Peki, çay nasıl tüketilmeli? İşte herkesin aklındaki o sorunun yanıtı

REKLAM
X

Çay, yaz-kış herkesin severek tükettiği içeceklerin başında geliyor. Bu içeceğin doğru şekilde ve miktarda tüketilmemesi ise kanser riskini ortaya çıkartıyor! Çayı kaynar kaynar tüketenlerin gırtlak kanserine yakalanma olasılığının sıradan insanlara kıyasla 8 kat fazla olduğu araştırmalarla da destekleniyor.

ÇAY NASIL TÜKETİLMELİ?

Çayı çok seven ve sık tüketenlerin kanser risk düzeyi çok daha yüksek oluyor. Çayın doğru şekilde tüketilmesi hâlinde bu risk ortadan kaldırılabiliyor. Bu da akıllara “çay nasıl tüketilmeli?” sorusunu getiriyor.

Çayı tüketmeden önce bir süre beklemek, kaynar çayı doğrudan içmekten kaçınmak önem taşıyor. Gırtlağı tahrip eden kaynar çay, dokuda bozulma ve deformasyon oluşmasına neden olarak kansere yakalanma riskini artırdığı için bu şekilde tüketilmemesi konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor. Çayın zararlı etkilerine maruz kalmamak, korunmak adına açık, şekersiz yahut az şekerli olacak şekilde tüketmeye özen göstermek gerekiyor.

ÇAYI ILITARAK İÇİN

Çayı bardağa koyduktan 5 dakika kadar sonra tüketmek bu tür bir riskle karşı karşıya kalmanın önüne geçiyor. Ilıtarak içilen çay sayesinde hem çay keyfini sürdürmek hem de kanser riskinden korunmak mümkün oluyor. Beklemekten hoşlanmayanlar için ise “paşa çayı” olarak da anılan soğuk su eklenmiş çay öneriliyor.

HANGİ ŞEHİRLER RİSK ALTINDA?

Özellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesine dikkat çekilen araştırmada, bu bölgelerdeki şehirlerin risk altında olduğu görülüyor. Doğu Anadolu’da sık görülen gırtlak kanseri üzerine yapılan araştırmada elde edilen şaşırtıcı veriler sayesinde bu konuya dikkat çekme fırsatı yakalayan uzmanlar, herkesi uyarıyor.

Doğu’daki yemek sonrası çay kültüründe hızla ve kaynar şekilde içilen çayların gırtlak kanserinin yanı sıra sindirim sisteminin bariyerinde bozulmaya da neden olduğu görülüyor.

REKLAM
X

ÇİN’DE DE DURUM AYNI

Sık çay tüketilen ülkeler arasına yer alan Çin’de yapılan araştırmalar da Türkiye ile benzer veriler sunuyor. Amerika ve İngiltere’de yapılan araştırmalar da aynı şekilde çay tüketenleri kanser riski konusunda uyaran sonuçlar veriyor.Yemek borusunu, yutkunma kaslarını ve damağı zamanla eriten kaynar çay, yeme bozukluklarına neden olabiliyor. Yemek borusunun içindeki hücreleri tümüyle yakan çayın mide üzerine de olumsuz etkileri bulunuyor.

AŞIRI ÇAY TÜKETİMİNİN NEDEN OLDUĞU RAHATSIZLIKLAR

Tıpkı diğer besinlerde olduğu gibi çayı aşırı tüketmek de vücuda zarar veriyor. Özellikle aşırı çay tüketimi sonucunda ortaya çıktığı görülen rahatsızlıklar arasında; Kalp çarpıntısı, Mide bulantısı, Demir eksikliği, Kansızlık, Diş problemleri (çürüme vs.), İnsomnia (kronik uykusuzluk) yer alıyor.

ÇAY KANSIZLIK YAPAR MI?

Çay, vücuttaki kan oranını da azaltıyor. Çayın vücuda zararlı pek çok etkisi bulunuyor. Özellikle demli ve aşırı çay tüketen kişilerde kansızlık çok daha sık rastlanır sorunlar arasında yer alıyor.Şekerli çay tüketimi damar tıkanıklığı, anemi, kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklara sebebiyet veriyor. Günlük içilmesi gereken maksimum çay sınırı uzmanlarca 4 bardak olarak açıklansa da pek çok kişinin bu limiti aştığı görülüyor. Uzmanlar her gün tüketilmesi hâlinde günlük 4 bardağı dahi fazla görse de özellikle Doğu Anadolu şehirlerinin günde minimum 7-8 bardak olacak şekilde bu içeceği tükettiği bilgisi araştırmalarla destekleniyor.KAYNAK:posta.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.