enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8372
EURO
35,1972
ALTIN
2.451,02
BIST
10.790,28

Çiğ Tavuğu Suyla Yıkamak Ölüm Saçıyor

Çiğ Tavuğu Suyla Yıkamak Ölüm Saçıyor
12.02.2021
42
A+
A-

Yapın bazı araştırmaların sonucunda çiğ tavuğun yıkanması ölüme sebep olan gıda zehirlenmelerine sebep oluyor. İngiliz sağlık ve beslenme uzmanları tavuğu pişirmeden önce yıkamanın gıda zehirlenmelerine yol açtığına ve bu konuda dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Ölüm Riski Taşıyor

REKLAM
X

Gıda zehirlenmelerinin çoğu tavukta bulunan mikroplardan dolayı kaynaklanmaktadır. İshal, mide kampları, mide bulantısının görülmesi, ateş, vücutta halsizlik ve kırgınlık gıda zehirlenmelerinin belirtileri arasındadır. Bazı hastaların belirtileri birkaç gün içinde geçmekte fakat gıda zehirlenmeleri bağırsak sendromu,sinir sistemini etkileyen Guillain-Barre sendromu gibi uzunca süren rahatsızlıkların görülmesine neden olmaktadır.

Tavuğu Yıkamadan Pişirmenin Önemi

Tavuğu yıkayıp tükettikten sonra görülen gıda zehirlenmeleri sonucu ölüme kadar giden olaylara sebep olmaktadır. En tehlikede olan grup ise 5 yaşın altında olan çocuklar ve ileri yaştaki yaşlı bireylerdir. İngiltere Gıda Standartları Dairesi Başkanı Catherine Brown şunları söylüyor; ‘Çiğ tavuğa dokunmak ve sonrasında elleri yıkamak, tavuğu iyi pişirmek gibi önlemlere dikkat edilse de tavuğu pişirmeden önce yıkamak çoğu kişinin yaptığı bir şeydir. Bu sebepten herkese çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamamaları gerektiği ve buna dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor, farkındalık yaratmaya çalışıyoruz’. ifadelerinde bulundu.

REKLAM
X

Bu bilgiye bilen kişi sayısı oldukça azdır. Tavuğu pişirmeden önce yıkayan kişiler bun elbette ki mikroplardan arındırmak ve pisiklerden temizlemek için yaptığını yada alışkanlıktan dolayı yaptıklarını beliriyorlar. İngiltere’de her yıl hemen hemen 280’e yakın kişi kampilobakter enfeksiyonuna yakalanmakta fakat yapılan ankete katılan %28 üzerindekiler bu enfeksiyondan haberdar. Bu bakteriden haberdar olan kişilerin yalnızca üçte birlik kısmı enfeksiyona sebep olan şeyin kümes hayvanı olduğunu bilmektedir. Kampilobakteri İngiltere’de gıda zehirlenmelerine sebep olan bakteriler arasında başı çekmektedir.

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.