enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
08.03.2021
2
A+
A-

Cildimiz bütün enfeksiyonlara, çeşitli fiziksel darbeler, yıpranmalar ve tahrişlere maruz ilk savunma hattıdır. Tahriş edici sebepler arasında belki de ilk başı çeken güneş ışınları olacaktır. Bu güneş ışınlarına maruz kalmak cildimizi olumsuz etkiler ve dikkat etmemiz gerekmektedir.

Cildimiz melanomun en ölümcül olduğu bazı kanser türlerinden etkilenebilmektedir. Cilt kanserlerini görebiliyor olmak en büyük artımızdır. %92 gibi bir oranla melanomlu bireylerin erken teşhis edilebiliyor olması bu kişilerin yaşamlarını uzatmaktadır.

REKLAM
X

Kanserli Ben Belirtilerini Nasıl Ayırt Edebiliriz ?

1-ABCDE Belirtileri: Pek çoğumuz ben ve çil lekelerine sahibizdir. Fakat kanserli benleri ayırt edebilmemiz için ABCDE olarak belirtiğimiz bu İngilizce sözcüklerin baş harflerinden oluşan belirtileri biliyor olmak önemlidir.

Asymmetry(Asimetri): Normal ben şekilleri genellikle oval yada yuvarlaktır. Amip benzeri asimetri benler kanserli olabileceğini göstermektedir.

Border(Kenar): Normal benlerde hemen hemen hepsinin sınırları pürüzsüz görünür. Fakat kenarı pürüzlü görünen bir ben tehlike arz edebilir.

Color(Renk): Normal olan cilt lekeleri tek renktir ve bu sorun olmadığını gösterir. Birden fazla renge sahip olan ben (kahverengi, siyah, kırmızı gibi) bu bir sorunun işaretidir.

Diameter(Çap): Vücudunuzda görünen herhangi bir benin boyutu kurşun kalem silgisinin boyutunu geçmemelidir. 6 mm. den büyük benler risk göstergesi olabilmektedir.

Elevation(E1-Yükseklik): Kanser genel olarak büyür ve renk değiştirmeye başlar. Bu sebepten ötürü benlerde görülen herhangi bir büyüme sıkıntı oluşturabilir.

2-Vücutta Bulunan Diğer Benlerden Farklı Görünen Benler: Uzman dermatologlar vücutta bulunan herhangi bir bende görülen büyümenin, herhangi bir lekenin yada lezyonun önemsenip incelenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

3- Kalıcı Açık Yaralar: Vücutta oluşan herhangi bir yaranın kapanmaması veya kapandıktan sonra tekrar açılması skuamöz hücreli karsinom gibi melanom dışı cilt kanserinin bir belirtisi olabilmektedir. Dikkat edilmesi gerekmektedir.

4-Sürekli Kaşınan Bir Cilt: Sürekli kaşınan cilt rahatsız edici ve can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Bunun tedavi edilmesine karşı olan bireyler cilt kanseri olabilmektedir. Vücudunuzda gördüğünüz kızarıklık ya da cildinizin sürekli kaşınmasına bir çare bulamadıysanız ve geçmiyorsa dermatoloğa görünmeniz yararlı olacaktır.

REKLAM
X

5-Kalıcı Nodüller: Siğil benzeri ve tedaviye karşı direnç gösteren şişlikler veya benler kanserli olabilmektedir.

6-Pembe Benekler: Kaşıntı lekelerinde olduğu gibi vücudunuzda görülen pembe lekeler kanserli değildir fakat kenarları yükselmiş olan pembe lekelere dikkat edilmesi gerekir ve kanser belirtisi olabilmektedir.

REKLAM
X

7-Sebepsiz Oluşan Yara İzleri: Vücudunuzda görülen herhangi bir kesilme sonrası yara iyileşmekte ve daha sonra izi kalabilmektedir. Fakat hiç bir sebebi olmadan vücudunuzda oluşan yara izine benzer bir cilt gerilmesi, bazal hücreli karsinomun büyümesinden ötürü olabilmektedir.

Vücudunuzda sebepsiz oluşan hızlı değişimler fark ederseniz eğer uzman bir dermatoloğa görünmeniz yararlı olacaktır.

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.