enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,4959
EURO
34,9190
ALTIN
2.409,46
BIST
10.391,89

Çiya (Chia) tohumu süper besinin faydaları

Çiya (Chia) tohumu süper besinin faydaları
23.01.2020
16
A+
A-

1980’li yıllarda keşfedilip popüler olmaya başlayan çiya tohumunun ülkemizdeki mazisi yaklaşık 1-2 yıldır. Asıl vatanı Meksika ve Guatemela. Aztek ve Maya toplumlarının enerji kaynağı olarak biliniyor.

REKLAM
X

Özellikle sosyal medyada popüler olan Çiya tohumu ile ilgili efsanevi bilgilerin yer alması da ilgiyi çokça arttırıyor. En sık zayıflatıcı etkisinden bahseden internet bilgileri üzerine, Harvard Tıp Fakültesi’nden çiya tohumunun bir mucize kaynağı olduğu açıklamasının gelmesi, çiyanın popülerliliğini daha uzun yıllar devam ettireceğini gösteriyor.

REKLAM
X

Bugün Amerika Birleşik Devletlerinde çiya tohumu üzerine 2022 projeksiyonunda yaklaşık iki milyon dolar kadar bir yatırımın da yapıldığı düşünüldüğünde Azteklerin düzenli tükettiği çiyayı birçok alanda göreceğimiz de kesin. 4-5 yıl bozulmadan saklanabilen çiya tohumunun sağlıklı yaşamdaki yeri artık tartışılmaz. 

GLUTEN IÇERMIYOR

Çiya tohumu gluten içermemesi sebebi ile sindirim sisteminde şişkinlik, gaz ve gurultu yapmayan olumlu bir etkiye sahip. Ve çiya tohumu mikotoksin gibi herhangi bir küfü yapısında barındırmadığı için en güçlü, sağlıklı tohum olarak anılıyor. Ayrıca ağır metal açısından da herhangi bir risk barındırmıyor. Özet ile çiya tohumu kendi doğal yapısı nedeniyle kesinlikle zararlı madde barındırmadığı için sağlık açısından da paha biçilmez. 

KALP SAĞLIĞININ VAZGEÇİLMEZİ

Çiya tohumunu benzersiz yapan en önemli besinsel kaynağı omega 3 içermesi. Çiya tohum ağırlığının yaklaşık yüzde 60 kadarını bu sağlıklı yağ asidi içeriyor. Genelde bitkisel kaynaklı omega 3 yağ asitleri vücutta daha az kullanma kapasitesi gösterirken çiya tek başına günlük omega 3 gereksinimini karşılayacak kadar önemli bir ayrıcalığa sahip. İyi bir kolesterol düşürücü etki gösteriyor. Tansiyon hastaları için tam bir tansiyon dengeleyici. Kanın pıhtılaşmasını önlüyor. Günde 2 yemek kaşığı çiya tohumu tüketenlerin kalp hastalıklarından korunduğunu bildiren onlarca araştırma mevcut. 

SÜPER LİF MUSİLAJ İÇERİYOR

Çiya tohumunda bitkisel yiyeceklerde çok nadir olan bir diyet lifi mevcut. Bu diyet lifinin adı musilaj. Çiya tohumunun jel hale gelmesinde etkin olan bu madde ilaçtan daha etkili LDL kolesterol düşürücü. Çiya tohumunu suya, süte veya yoğurda koyduğunuzda jelimsi yapıya dönüştüren bu lif bağırsaklarda sindirim haeketlerinin hızlanmasını, kolonda biriken şekerin emilimini azaltarak kana daha az şeker geçmesini sağlayan süper bir tok tutucu yiyecek olmasını sağlıyor. 

ZAYIFLAMA HIZINI %15 ARTIRIYOR

Süper zayıflatıcı önemli bir etkisi var çiya tohumunun. Çiya tohumunda zayıflamanın hızlı olmasını sağlayan omega 3 yağ asidi, diyet lifi, bitkisel protein, kalsiyum, fosfor, bakır ve çinko bakımından çok zengin olması. Bu yağ aside ve mineraller metabolizma hızlanmasında ve yağ depolamanın önlenmesinde süper güç olduğu gibi hepsi çiyada mevcut. Günde 2 yemek kaşığı çiya tohumunu zayıflama diyetlerinde süt ile birlikte tüketen şişman kişilerin normal kilo verim hızlarında % 15 bir artış sağladığı ispatlanmış. 

TAM PROTEIN IÇERIYOR

Kuru baklagil, tam tahıllar, kavrulmamış kuru yemişler, taze sebze ve taze meyvelerin tam protein dediğimiz amino asit içeriği dengeli değildir ve bu nedenle kırmızı et, yumurta ve süt gibi vücudun tüm ihtiyacı olan amino asitleri içermediğinden yüksek kalite protein olarak değerlendirmeyiz. Tam protein dengesini kurmak için tahılları kuru baklagillerle, meyveleri kuru yemişlerle beraber yenmesini isteriz. Bitkisel besinler içinde sadece çiya tam protein profiline uygun amino asitlerin hepsini dengeli bir şekilde içermektedir. Vücutta yapılmayan 9 esansiyel amino asit kaynağını içeren süper besindir.

Çiya (chia) smoothie ile tüketilmelidir.

 BESIN IÇERIĞİ ÇOK ZENGİN

Türkiye’de siyah rengi bulunan çiyanın beyazı da vardır ama besin içerikleri farklı değildir. Fakat en önemlisi rengi farketmeksizin çiyadan günde 2 yemek kaşığının üzerinde yemek fazla kalori almanızı sağlar. 2 yemek kaşığı çiya tohumunda 140-150 kalori bulunmaktadır. 2 dilim ekmek, 2 orta boy meyve, 1 su bardağı tam yağlı süt ve 2 köfte kadar kaloriyle eşdeğer olan çiyayı dikkatli tüketmek gerekiyor. 2 yemek kaşığı çiyanın 4 g protein, 11 g lif, 7 g sağlıklı doymamış yağ asidi içermesi onu süper besinler arasında koymamızı sağlayan en önemli ayrıcalıkları. Ve sadece 2 yemek kaşığı çiya yediğinizde günlük önerilen kalsiyum, balık ve çinko ihtiyacınızın % 18’ini de karşılamış oluyorsunuz.

İKİ YEMEK KAŞIĞI (25 G) ÇİYA YETERLİ

REKLAM
X

25 gram yani 2 yemek kaşığı çiya kandaki trigliserit adlı yağları azaltıp, kan şekerini dengeleyip sağlıklı zayıflama sağlıyor. Birçok araştırma yemek sonrası kan şekerinin yükselmemesi için de çiya tohumunu öneriyor. Çünkü en tehlikeli kan şekeri yükselmesi olan öğün sonrası ölçülen şeker miktarı. Hızla yükselen kan şekerini hızlı düşürmek için gereğinden fazla salgılanan insülin yemek sonrası şekerin düşürüp hem uyuklama hem de uyuklama sonrasında aşırı yeme atağının oluşmasına neden olan sağlıksız durum. Ancak bu tip sorunları olanlar için iki yemek kaşığı çiya tohumunu suyla jelleştikten sonra yemek öncesi tüketmek, hiçbir şekilde kan şekeri yükselme ya da düşme atakları yaşatmıyor. 

YAŞLANMAYI DURDURUYOR

Çiya E vitamini ve Koenzim Q10 adlı bileşikten zengin bir tohum. Bu 2 yaşlanma önleyici vitamini doğal besinlerle özellike çiya ile sağladığınızda birinci mekanizma kalbi E ve Koenzim Q10 ile beslenerek yaşlanmasını önlemekte. İkincisi ise Koenzim Q10 sayesinde hücreye hasar veren serbezt radikallerin temizlenmesini sağlayarak hücrelerimizi ölmekten koruyup yaşlanmayı iyice yavaşlatmayı sağlamaktadır. 

İYİ ÇİĞNEMEDEN YUTMAYIN

Amerikan Gastroenteroloji Çalışma Komitesi çiya tohumlarının kuru olarak tek başına tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedir. İnternette sıkça karşımıza çıkan kuru çiyayı sabah aç karnına su ile tüketin sağlığınıza son derece iyi gelir önerisi oldukça tehlikelidir. Öncelikle çiya kaygan bir minik tohum olup yanlış bir yutkunma ile kuru madde soluk borunuza kaçabilir. Bu nedenle çiya en doğru süt, yoğurt, omlet, çorba veya smoothie içinde tüketilmelidir. İyi çiğnemek oldukça önemli. Çünkü iyi çiğnenmeden yutulan tohumlar özefagusa gelip orada takılırsa yutma sorunu ile beraber özefagusta yara oluşumuna sebep olur. Bağırsağa gelen çiğnenmemiş çiya tohumları ise iç duvara yapışır irritabl bağırsak ve divertikül hastalarında hastanaye acil yatırılacak derecede bağırsaklarda enfeksiyona neden  olurlar.

Bu tarz bilgilerin gelmesini istiyorsanız mutlaka bizleri instagram.com/gidakurleri sayfamızdan takip edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.