enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5933
EURO
35,0360
ALTIN
2.436,79
BIST
10.471,32

Covid-19 Aşısı 3. Doz Vücudu Nasıl Etkiliyor? İlk Veriler Açıklandı

Covid-19 Aşısı 3. Doz Vücudu Nasıl Etkiliyor? İlk Veriler Açıklandı
28.08.2021
2
A+
A-
REKLAM
X

Alman aşısı olan ve Coivd-19 karşı koruyuculuk sağladığı bilinen BioNTech aşısı üçüncü doz araştırmaları ile beraber ilk veriler açıklandı. Yapılmış olan 3. Doz BioNTech aşılarının araştırmaya göre vücuda yan etkisi, ikinci doz aşı ile farklı olmamaktadır. Aynı zamanda 3. Doz aşıda yaklaşık olarak 3 kattan fazla antikor oluşturmaktadır…

Türkiye’de çok fazla gündeme gelen BioNTech aşısı ile beraber 3. Dozlarda aşı antikor seviyesini yaklaşık olarak 3 kattan fazla arttırmaktadır. Aşıların yan etkileri ikinci doz aşıdan farklı olmamakla beraber Amerika Birleşik Devletleri de BioNTech aşısının kullanılması için onay beklemektedir.

REKLAM
X

Bilim Kurulu Üyesinden Açıklama

REKLAM
X

Bilim Kurulu Üyesi Olan Prof. Dr. Ateş Kara açıklama yaparak MRNA aşılarını en erken topluma aşılayan ülke İsrail olmuştu dedi. İsrail, sekizinci ve dokuzuncu aydan sonra kişilere tekrardan pozitif bir etki ettiğiniz gördü. Firmanın yapmış olduğu açıklamalarda BioNTech’ in yapmış olduğu çalışmalarda altıncı ve yedinci aydan sonra antikor seviyelerinde bir miktar azalma meydana geldi ve bunun üzerinde üçüncü doz yapılması meydana geldi dedi. Amerika Birleşik Devletleri’nde onay çıkması halinde 20 Eylül itibariyle üç doz MRNA aşının uygulanması bekleniyor.

MRNA 3 Doz Aşı Uygulaması Yapılacak mı?

Türkiye’de yaklaşık olarak üç doz Sinovac veya iki doz Sinovac ve bir doz BioNTech aşısı yapılıyor. Uzmanların bu veriler ışığında önümüzdeki zamanda iki doz BioNTech aşısı yaptıran kişilere üçüncü doz MRNA aşısı uygulanabilirliği gündeme gelebilir. Prof. Dr. Ateş Kara açıklamalarında ikinci doz BioNTech aşısını olduktan sonraki ilk altı ay veya daha fazla bir süredeyse üçüncü doz uygulaması gerekebilir. Verilerin gösterdiğine göre bakılarak ülkemizde de bu yönde bir değerlendirme yapılabilir şeklinde açıklama yapmıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.