enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,6660
EURO
34,9792
ALTIN
2.425,29
BIST
10.518,29

Covid-19 (Koronavirüs) Hafif Atlattığımız Nasıl Anlaşılır?

Covid-19 (Koronavirüs) Hafif Atlattığımız Nasıl Anlaşılır?
28.04.2021
81
A+
A-
REKLAM
X

Merhaba sevgili okurlarımız. Çin’in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs (covid-19) ülkemizde ilk olarak Mart ayında görülmüştür.

Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıktığı söylense de oldukça riskli ve ölümcül olan bu virüsün kolay kolay bitmeyeceği kolaylıkla yayıldığından dolayı hızla artarak yayılmaya devam etmektedir.

REKLAM
X

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada görülen koronavirüs ile ilgili tam anlamıyla aşı ve tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte ölü sayısındaki artışta her geçen gün artmaktadır.

Koronavirüs en fazla kronik rahatsızlığı olan kişilerde ve 60 yaş üstü olanlar risk grubu altında. Toplumda covid-19 ‘u en yoğun geçirenler ise 18-55 yaş arasında olanlardır. Koronavirüse yakalananların bir kısmı ağır geçirirken bir kısmı hafif atlatabilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda koronanın hafif geçiren kişilerde belli farklı belirtileri vardır. Öyle ki kişi test yapmamış ise koronayı geçirdiğinin farkında bile varmıyor.

Aynı şekilde genelde 1-3 günlük kısa süreli etki oluyor ve sonrasında geçiyor. Peki hafif geçiren kişilerde belirtileri nelerdir?

Bu kişilerdeki en önemli belirti halsizlik ve sırt ağrısı oluyor. Genel olarak belden başlayan bu ağrı üst kısımlara doğru çıkıyor.

REKLAM
X

Herhangi bir yorucu iş yapılmak sızın sanki iş yapmış gibi ağrılar olur. Bu ağrı genel olarak 1-2 gün gibi kısa sürede geçer.

  1. belirti ise ishal olarak karşımıza çıkıyor. Koronanın etkilediği en önemli sistemlerden biri de bağırsak sindirim sistemdir. Bu yüzden başlangıç hafif belirtileri olarak ishal sıralanmaktadır.
  2. Hafif belirti ise öksürüktür. Çok sık olmamakla birlikte genel olarak kuru öksürük olarak karşımıza çıkar. Hafif öksürükler meydana gelmektedir.
  3. Belirti ise halsizliktir. Hafif veya orta dereceli bir halsizlik olur. Genel olarak 1-2 gün gibi kısa sürede geçmektedir.

Bunlar dışında herhangi bir belirti göstermeden de hastalığı atlatanlar var. Herhangi bir belirti göstermeden geçirenlerde 7 ile 10 gün sonrasında antikor çıkmaya başlar ve 2 hafta sonra tespit edilebiliyor.

Belirtisiz geçirenler ancak evde başka covid-19 testi pozitif olan varsa test yapılarak tespit edilmeye çalışılır.

Covid-19 bir kez atlattıktan sonra tekrar yakalanmamak gibi bir durum söz konusu değildir. Yakalanma riskinin çok yüksek olduğu hiçbir zaman unutmayarak sosyal mesafeye ve maske kullanımına dikkat etmek gerekir.

Bu hafif belirtileri eğer yakalandıysanız yapmanız gereken beslenmeye dikkat etmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek
bol bol C vitamini takviyesi ile hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Genel olarak kronik rahatsızlığı olmayan kişilerde bu hafif belirtileri görülmektedir. Bu belirtileri uzun sürmesi veya artması durumunda derhal hastaneye gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Yorumlar