enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5858
EURO
34,9944
ALTIN
2.438,22
BIST
10.471,32

Damar tıkanıklığı neden olur, belirtileri neler? Tedavisi

Damar tıkanıklığı neden olur, belirtileri neler? Tedavisi
06.08.2021
8
A+
A-

Hayati fonksiyonları ciddi derecede etkileyen damar tıkanıklığı neden olur, kalp ve beyin damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir? Damar tıkanıklığı ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı özellikle ileri yaşlarda meydana gelebilen riskli bir rahatsızlıktır. Aldığımız oksijen, tükettiğimiz besinler, damarlar aracılığı ile hücrelere aktarılır. Bu nedenle damarların insan vücudu için işlevi yadsınamaz derecede önemlidir. Damar tıkanıklığının büyük risk taşımasının en büyük nedeni de budur. Damar tıkanıklığı genel itibari ile sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam aktiviteleri gösterme sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sağlıksız beslenmeler sonucunda oluşan plaklar arterleri tıkayarak damar tıkanıklığını meydana getirmektedir.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

REKLAM
X

Damar tıkanıklığı fark edilebilir bir rahatsızlık değildir. Bu fark edilememe durumu erken teşhisi de ortadan kaldırdığı için ileri boyutta kalp krizi gibi rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Genel itibari ile damar tıkanıklığı yavaş seyir gösteren bir hastalıktır ve 40 yaş üstü bireylerde daha sık görülmektedir. Damar tıkanıklığını önlemenin en önemli yolu sağlıklı beslenmek ve sağlık için kaliteli bir yaşam sürmeye özen göstermektir. Damar tıkanıklığının birçok belirtisi olsa da hastalar tarafından teşhis edilemez.

Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur?

REKLAM
X

Özellikle sigara ve alkol kullanımı damar tıkanıklığının en önemli sebeplerindendir. Yanlış beslenme, sağlıksız besinler tüketme, vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri karşılayamama da damar tıkanıklığının meydana gelmesinde büyük bir etki sağlamaktadır.

Kalp Damar Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Yanlış beslenme, sigara ve alkol gibi sağlıksız maddelerin tüketilmesi sonucunda kanda oluşan plaklar arterleri tıkayarak kalp bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Oksijen, akciğerlerde bulunan atar damarlar sayesinde kalbe gönderilir. Bu damarların tıkanması, büyük sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Kalpte meydana gelen damar tıkanmalarının belirtileri, göğüs sıkışması, sırt bölgelerinde ağrı meydana gelmesi, nefes almakta güçlük çekme ve kalp ritminde meydana gelen bozulmalardır.

Beyin Damarlarında Meydana Gelen Tıkanmaların Belirtileri Nedir?

Kanda oluşan plaklar nedeni ile beyin damarlarında tıkanıklık meydana gelebilir. Bu da hastada “inme” adı verilen rahatsızlığın görülmesine neden olabilmektedir. Beyin damarlarının tıkanma belirtileri, halsizlik ve güçsüzlük, vücutta uyuşma ve hareketsizlik hissi, odaklanma ve konsantrasyon problemleri, nefes almada güçlük yaşama, baş ağrısı ve dönmesi, denge ve bilinç kaybıdır.

Kol ve Bacak Damarlarındaki Tıkanıklıkların Belirtileri Nelerdir?

Kol ve bacaklarda şiddetli ağrılar, uyuşma, üşüme, güç kaybı, kasların zayıflaması, kangren, tırnaklarda yaşanan incelme ya da kalınlaşma bacak ve kol bölgelerinde meydana gelen damar tıkanıklığının belirtileri arasındadır. Damar tıkanıklığı içerisinde en çok kol ve bacak bölgelerinde tıkanıklık gözlemlenmektedir.

REKLAM
X

Damar Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Daha önce de belirtildiği gibi damar tıkanıklığı çok yavaş ilerleyen ve geç fark edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle bireyler, damar tıkanıklığı problemleri yaşamamak için beslenme düzenlerine dikkat etmelidir. Sigara ve alkol tüketiminden uzak durmak da damar tıkanıklığını önlemek için önemli bir davranıştır. Düzenli spor aktiviteleri yapmak, vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılayabilmek de önemli bir faktördür. Tıbbi açıdan ise damar tıkanıklığı, çeşitli ilaçlar ve ameliyatlar ile tedavi edilebilmektedir. Bypass adı verilen ameliyatlar ile tıkanılan damarlar açılabilmektedir. Bu ameliyatlar oldukça sık başvurulan ameliyatlardır. Başarılı sonuçlar aldığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.