Sağlıklı bir beslenme ile ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek damar tıkanıklığı önlenilebilir. Peki hangi besinler damar tıkanıklığı hastalığını önler? Sizler için bu sorunun yanıtını araştırdık. İşte damar tıkanıklığını önleyen besinler…

SARIMSAK

Sarımsak tüketmek damarları doğal yöntemlerle temizler. Antioksidan açısından zengin olan sarımsak, düzenli tüketildiğinde kandaki kolesterol seviyesini düzenler, damarları genişletir, kan akışını kolaylaştırır ve atardamarların sertleşmesini önler. Yapılan bir araştırmada sarımsağın, damarlardaki birikintiyi temizlediği kanıtlanmıştır. 

NAR

Nar, vücudun nitrik oksit üretimini tetikleyerek damarların açık kalmasını sağlar. Aynı zamanda damarlarda oluşabilecek tıkanmaları ve kan pıhtılarını önler. Nar, damar duvarlarındaki iltihaplanmayı önler ve özü kan basıncını azaltır. Her gün 1-2 taze nar tüketmek gerekir. Uzmanlar her gün taze sıkılmış bir bardak nar suyunu tavsiye ediyor.

YEŞİL ÇAY

Damarları temiz ve sağlıklı tutan yeşil çay, kalp krizini önleyen hassas endotel hücrelerinin sağlığı için da faydalıdır. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yeşil çay tüketen kişilerin kalp damar hastalıklarına yakalanma riski azaltır. Yapılan bir başka araştırmada ise; yeşil çay tüketen kişilerin midede oluşan damar genişlemesi, tüketmeyen kişilere göre daha az görülüyor.

ISPANAK

Nitrik oksit bakımından zengin olan ıspanak, damar kasılmalarını, damarda pıhtı ve kan birikmesini önleyerek felç ve kalp krizi riskini azaltır. Ispanak, A ve C vitamini bakımından zengin olduğu için kötü kolesterolün damar duvarlarına yapışmasını ve damar tıkanmasını önler. 

KUŞKONMAZ

Kuşkonmaz, kan basıncını azaltır ve kanın pıhtılaşmasını engeller. Aynı zamanda içerdiği B vitamini ile kalp krizini tetikleyen amino asitlerin ve iltihaplanmaya neden olan proteinlerin vücuttaki seviyelerini düşürür. Kuşkonmaz, ontioksidanların üretimini arttırır.  Kuşkonmazı düzenli olarak tüketmek gerekir.

ZERDEÇAL

Kürkümün adı verilen iltihabı önleyen ve antioksidan özelliği olan bileşen içeren zerdaçal, kalp sağlığını korur. Zerdeçal, damar tıkanmalarını önler ve kalp damar sistemini koruyarak kötü kolesterol seviyesini azaltır. Zerdeçal, bir bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı eklenerek tüketilebilir.

İlgilini çekebilir  Canan Karatay'ın yumurta mucizesi

AVOKADO

Avokadonun içinde kan kolesterol seviyesini düzenleyen yararlı yağ ve besleyici maddeler bulunur. Avokado E vitamini içererek kolesterol oksitlenmesini önler ve kan basıncını düşürür. Avokadoyu, yağ gibi ekmeğe sürerek tüketebilirsiniz.

BROKOLİ

Kalp sağlığı için önemli olan brokoli, damar iltihaplarını önleyen ve koruyan sülfürafan açısında zengindir. Kalsiyum damarlara zarar vermesini engelleyen K vitamini, brokolinin içinde bolca bulunur. Lifli yapısı ile kan basıncını ve kolesterol seviyesini azaltan brokoliyi, günde 1 bardak tüketilerek damar tıkanıklığı önlenebilir.

ELMA

Temiz damarlarının koruyucusu elmadır. Pektin denilen özel bir lif içeren  elma, kötü kolesterol seviyesini azaltır. Aynı zamanda içerisindeki potasyum ve magnezyum, kan basıncını düzenler. Bu özelliklerinden dolayı her gün bir adet kabuklu elma tüketmek gerekir.

CHİA ÇEKİRDEĞİ

Chia, omega 3 yağlı asitlerin en fazla bulunduğu bitkidir. Omega 3 ve lifli yapısıyla kalp için en yararlı besindir. Chia, kötü kolesterolü azaltır, kan basıncını düzenler ve damarları temizler. Tohumu yoğurt, yulaf ezmesi, pasta, puding ve yoğurdun içinde tüketilebilir. Chia çekirdeği suyu emen yapıda olduğu için tüketirken de bol su içmek önerilir.

REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz