Acılarla dolu hayat hikayesi ile herkesi etkileyen ünlü şarkıcı Dşlber Ay’ın, yıllar sonra çocuğu olduğu ortaya çıktı. Bizde ünlü sanatçının hayatına dair; Aslen nereli? Kimdir? gibi merak edilenleri sizin için cevapladık.

Acılarla dolu hayat hikayesi ile herkesi etkileyen ünlü şarkıcı Dşlber Ay’ın, yıllar sonra çocuğu olduğu ortaya çıktı. Bizde ünlü sanatçının hayatına dair; Aslen nereli? Kimdir? gibi merak edilenleri sizin için cevapladık.
Türk halk sanatçısı Dilber Ay’ın hayatını konu alacak olan filmin fragmanı yayınlandı. Trajik hayat öyküsünü konu alan yapım, aynı zamanda yeni ekran görüntüleriyle birlikte geldi. Türkiye’de pek çok kadının sesi olan, yaşadığı trajik ve kötü hayata rağmen yaşam enerjisi sayesinde hayata tutunan Dilber Ay, bu sefer izleyicileri ekranda ağlatacak. 29 Nisan 2019 yılında 63 yaşında hayatını kaybeden Dilber Ay’ın filmi hayranları tarafından merakla bekleniyor.

Kureyşan aşiretine mensup olan Dilber Ay, 1 Ocak 1956 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde doğmuştur. Ailesi Yörük ve Kürt’tür. İlkokul 3’e kadar Kahramanmaraş’ta okudu. İlk Ankara’ya, sonra Bolu’ya ailesiyle birlikte taşındı. Dilber Ay, 13 yaşında biriyle evlendirilmesinden dolayı okula devam edemedi. İkinci evliliği, kendisinden 15 yaşından büyük olan İbrahim Karakaş ile yapmıştır. Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim türküsünü, güzel ses aramak için gelen radyoculara söyledi. Yarışmada birinci oldu. Eşinden, iki çocuk annesi olduktan sonra ayrıldı. Radyoda tanındı ve o tarihten bu yana 24 albüm çıkardı. İki defa Almanya’da hapis yattı.

REKLAM
X

Aslen nereli?

Kökeninin Halep’ten geldiğini söyleyen Dilber Ay, ehlibeyt olduğunu söylemektedir. Çadırda doğduğunu söyler.

Nasıl şarkıcı oldu?

“Sene 72-73. Mevsim kış. Ayağımda lastik var delik. Yün çorap var ama ayağım hep ıslak. Şalvarım, başımda atkım var. İçerde beni hatırladılar. Eylül’ün 20’sinde yine gel dediler. Aralarında para toplayıp beni gönderdiler.” Babasının kendisine kızdığını düşünen şarkıcı, “Herhalde beni öldürecek diye düşünüyordum. Meğer babam da evden kaçıp Nuri Sesigüzel’le birlikte türkücü olmaya gelmiş İstanbul’a. Nuri Sesigüzel asker arkadaşıymış.”

Oğlu ortaya çıktı

13 yaşında kendisinden 10 yaş büyük bir adamla evlendirilen ünlü sanatçının, bir oğlu daha olduğu yıllar sonra ortaya çıktı. Peki Dilber Ay’ın çocukları kim? işte detaylar…

İlgilini çekebilir  DERİN DONDURUCUDA SAKLAMIŞLAR

13 yaşında evlendirildi, yine de yılmadı.

Oldukça zorlu bir hayatı olan başarılı şarkıcı, unutulmaz birçok esere imza attı.

Halk tarafından çok sevilen Dilber Ay, 2019 yılında hayatını kaybederek hayranlarını yasa boğdu.

Vefatı sonrası hayatı beyaz perdeya taşınan ünlü sanatçının kimsenin bilmediği bir oğlu olduğu ortaya çıktı.

Dilber Ay’ın 13 yaşında evlendirildiği kendinden yaşça büyük kişiden iki kız çocuğu olmuştur. Adları Satı ve Filiz’dir

Ünal adında da bir oğlu vardır. Fakat bilinene göre iki kızı nüfusta sanatçının üstüne kayıtlı değildir.

Cemo Can adıyla ise bir manevi oğlu olduğu söylentileri vardır.

Kahramanmaraş, Pazarcık’ta çadırda doğdu.13 yaşında kendinden çok büyük biriyle evlendirildi. Türkü söylediği için babası ahıra bağladı, işkence gördü. Hayatı hep film gibi oldu. Kendisini taciz eden adamı bıçakladı, Almanya’da hapis yattı. Türkücü, oyuncu, şakacı Dilber Ay acılarla dolu hayatını 21 Ocak 2018’de Posta’dan Oya Çınar’a verdiği röportajda anlatmıştı. İşte o röportajın tamamı

Siz bir fenomensiniz. Neden bu kadar seviliyorsunuz? Delikanlı kadınım. Mert kadınım. Mahkumlar da çok sever beni. Kaderine mahkum olmuş her mahkum benim evladımdır. Kimler evladım değil? Çocuk tecavüzcüleri, sevgilisi için evladını öldürenler, vatan hainleri… Bunlar asılsın! Sesim yanık, dobra konuşurum. Ondan seviyorlar.

Çocuk Dilber Ay’ denince hafızanızda neler canlanıyor? Çocukluğum çok garip geçti. Fakir bir ailenin çocuğuydum. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde, bir çadırda dünyaya gelmişim. Ailem Kureyşan aşiretinden. Köküm Halep’e gidiyor. Yokluğun içine doğdum ama Rabbimin bana verdiği ses sayesinde çoluğum çocuğum ekmek yedi.

Mutlu bir çocuk muydunuz? Fakir insanın mutluluğu olur mu canım benim! Sekiz kardeştik, ikisini kaybettim. İlkokul üçe kadar okuyabildim. Sonra zaten everdiler.Yaşlı bir adamla evlendirilmişsiniz. Ailenize bu yüzden kırgın mısınız? Kırgın olsam ne yazar. Adet öyleymiş, elden ne gelir. İki çocuğum oldu. Sonra ayrıldı

1969’da TRT Radyosu’nun düzenlediği yarışmada birinci olmuşsunuz… Radyodan gelip köye çadır kurmuşlar. Güzel sesleri dinleyecekler dediler. Amcamın kızıyla kol kola girip gittik. Dinlediler. Birinci oldum.

İlgilini çekebilir  Çift Maaş

Sonra? Eve geldik. Cehennem yeri. Bizi ahıra bağladılar. Lime lime kestiler etlerimizi. Babam, amcalarım hepsi bir oldu, “Vay sen nasıl türkü söylersin?” diye. Sonra kapandı mevzu. Aradan beş yıl geçti. Benim içimde o ateş hâlâ yanıyor. Radyoya gittim. “Ne olur beni bir kere daha dinleyin” diye yalvarıyorumatırladılar mı sizi? Ne hatırlaması. Kış günü. Ayağımda kara lastik, şalvarım, başımda atkı… Dilenci zannettiler beni. “Beri git, öte dur” derken içeriden bir adam geldi, “Şu tarihte gel, dinleyelim bir daha” dedi. Gittim, gene kazandım. Ama benim para kazanmam lazımdı. Gazinolarda çalışmaya başladım. Zaten artık boşanmıştım. Çocuklarımın rızkının peşindeydim.

İşte Dilber Ay’ın acılarla dolu hayatı!

Ailenizi nasıl ikna ettiniz? Babam kendi ikna oldu. Özür diledi benden, “Kızım ben her şeyi yanlış anlamışım”dedi.

Neyi yanlış anlamış? Heç sorma. Karşıma erotik filmlerde oynayan Dilber Ay isimli bir kadın çıkardılar. Seks yıldızıymış. Halen daha karıştıranlar vardır. Babama, “Kızın böyle filmler yapıyor. Ya öldür ya öldürt, namusunu temizle” demişler. Babam sinemaya gidiyor, bakıyor, “Allah Allah bu benim kız değil” diyor. Zaten af buyurun tuvalete giderken bile gardaşlarım yanımda. Olacak iş mi!

İşte Dilber Ay’ın acılarla dolu hayatı!

İlk hangi gazinoda çıktınız? Ankara, Konak Gazinosu’nda. Sahneye bir çıktım ortalık yıkıldı. İbrahim Tatlıses, Selahattin Alpay, Belkıs Akkale… Hep birlikte çalıştık.

İyi para kazandınız mı? Benim kazandığımı kimse kazanmamıştır. Ama yedim içtim gezdim. Zaten neye yatırayım? Bir de canım benim, ben bir orduyu besliyorum, orduyu..

‘Beynelmilel’ filminde oynadınız ve ilk rolünüzle Altın Koza Ödülü aldınız. Ama sık sık setten kaçmaya çalışıyormuşsunuz… Valla ne yaptığımdan haberim yok, ödül aldım canım benim. Bilmiyorum ki sinema nedir? Sahne gibi şarkını söyler, evine gidersin sandım. Canım sıkılıyordu, kaçıyordum. Sırrı (Süreyya Önder) beni merdivenlerde yakalıyordu. “Gardaşım tutma beni, durmam ben” diyordum. “Az kaldı, dayan” diyordu. Öyle böyle derken bitirdik.

Neler dinliyorsunuz? Türk Halk Müziği, arabesk, pop hepsini dinlerim. İngilizce, Arapça şarkılar dinlerim. Sezen Aksu’yu çok dinlerim. İrem Derici kızımızı pek severim. Tarkan gardaşıma düet teklif edeceğim. Herhalde beni kırmaz diyorum. Türkü okuruz. Güzel türkü okuyor.

İlgilini çekebilir  gece yarısı

Geriye bakınca en çok neleri özlüyorsunuz? 30’lu yaşlarımı özlüyorum. Fırtınaydım, kasırga gibiydim. Sanatım bugün daha büyük kasırga. Ama o zaman gençlik vardı işte. Gördüğün her yer daha güzel gelir gençlikte. Haa, şimdi de çok gencim. 20 yaşında kız gibiyim. Millet gerdiriyor, çaktırıyor, diktiriyor… Ben de Allah tarafından her sene estetik oluyorum. Bin kere maşallah!

998’de şimdiki eşiniz İbrahim Karakaş ile evlendiniz. İlk gördüğünüzde ne hissetmiştiniz? Adamı görür görmez aşık oldum. İlk görüşte aşk. Gurban olduğum Allah yazdı bizi birbirimize. Nikahımızı yaptık. 21 yıl oldu. İster zalim ol, ister gangster ol, neticede et ile kemikteniz. Bir kalp taşıyoruz. O kalp bir yere çarpacak. O da benim kalbime çarptı işte.

Peki, bunca yıl sonra arkadaş gibi misiniz? Ne arkadaşı! Ben aşığım eşime. Hahaha! Gara sevdalıyım herifime. Gara sevda.“Zamanla aşk bitiyor” diyenler var. Onu diyenler hep sahte! Aşk bitmez. Yıllar geçtikçe şarap gibi olur. Tatlanır.

Kıskançlıklar oluyor mu aranızda? İlla ki oluyor. Dil kavgası olur. Çeneme vurur. Sonra o kahveye kaçar. Birbirinize nasıl hitap ediyorsunuz? “Herif” derim, o da bana “Hatun” der, “Dilberim” der. “Sevgilim, hayatım” demez misiniz? Öyle şey olmaz. Bana bak canım kızım. Ben Osmanlı kadınıyım. Anadolu kadınıyım. Sahtelere kanmam.

Çiçek alır mı size, romantik midir? Bir kere görmedim ama benim için onun kendisi kocaman bir çiçek. Ne yapayım çiçeği. “Başıma dört kere talih kuşu kondu” demişsiniz. Neydi onlar? Bilemedim. Ama en büyük talih kuşum ‘Herifim’ diyebilirim. Bunun üstüne bir çiçek alır herhalde artık? Ağaç alması lazım gelir artık. Hahaha!

Çiçek alır mı size, romantik midir? Bir kere görmedim ama benim için onun kendisi kocaman bir çiçek. Ne yapayım çiçeği. “Başıma dört kere talih kuşu kondu” demişsiniz. Neydi onlar? Bilemedim. Ama en büyük talih kuşum ‘Herifim’ diyebilirim. Bunun üstüne bir çiçek alır herhalde artık? Ağaç alması lazım gelir artık. Hahaha!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz