enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5162
EURO
34,5977
ALTIN
2.491,25
BIST
9.548,09

Diş Fırçalama – Diş Fırçalama Teknik Kuralları

Diş Fırçalama – Diş Fırçalama Teknik Kuralları
A+
A-

Sağlıklı ve güzel gülüşünüzü garantilemenin yolu dişinizi fırçalamaktır.

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

Doğru diş fırçalama en az iki dakika yani tam 120 saniye sürse de çoğu yetişkin dişlerini bu kadar süre fırçalamaz. En az iki dakika fırçaladığınızdan emin olmanız için zaman tutabilirsiniz. Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamak için kısa ve nazik hareketlerle fırçalayın, dişeti çizgisine özel önem gösterin ve dişlerin arka kısımlarına, bilhassa dolgu, kuron ve diğer restorasyonların çevresindeki alanlara ulaşmaya dikkat edin. Doğru fırçalama için aşağıdaki maddeleri sırayla uygulayabilirsiniz.

 • Önce üst dişlerinizin daha sonra da alt dişlerinizin dış yüzeylerini fırçalayın
 • Önce üst dişlerinizin daha sonra da alt dişlerinizin iç yüzeylerini
 • Bütün dişlerinizin çiğneme yüzeylerini yani üst yüzeylerini temizleyin
 • Daha ferah bir nefes için dilinizi de fırçalamayı unutmayın
Diş fırlaçalama tekniği

Dişler Nasıl Fırçalanır?

 • Diş fırçasını diş eti çizgisine 45 derecelik açı yapacak şekilde yerleştirin. Dişlerinizin her birini fırçalamak için ileri geri hareket tekniğini kullanın.
 • Her bir dişin iç yüzeyini aynı ileri geri hareket tekniği ile fırçalayın.
 • Her bir dişin çiğneme yüzeyini fırçalayın.
 • Diş fırçasının ucuyla her bir dişin iç yüzeyini fırçalayın- ileri geri, yukarı aşağı hareketler kullanın.
 • Kötü ağız kokusuna sebep olan bakterilerden kurtulmak için dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

 • Yaklaşık 40-45 cm uzunluğunda ip koparın.
 • İpin iki ucunu orta ve işaret parmaklarınıza sarın.
 • Diş ipini dişinizin etrafında C şekli oluşturacak biçimde sıkıca sarın; ipi ileri ve geri hareketlerle itin ve çekin. Her diş için ipin temiz kısmıyla aynı adımları izleyin.

Hangi Tipte bir Diş Fırçası Kullanmalıyım?

Birçok diş hekimi, yumuşak kıllı fırçaların plakları ve kalıntıları dişlerden çıkarmak için en iyi çözüm olduğu fikrinde birleşmektedir. Küçük başlı fırçalar da ayrıca tercih edilmektedir, çünkü bu tip fırçalar arka bölgedeki dişler dahil olmak üzere ağzın tüm alanlarına daha iyi ulaşabilmektedirler. Diğer yandan, birçok insan için pilli diş fırçası iyi bir alternatiftir. Pilli diş fırçaları, özellikle fırçalamada güçlük çekenler veya sınırlı el kabiliyetine sahip kişiler için kolaylık sağlamaktadır.

Kullandığım Diş Macununun Önemi Nedir?

REKLAM
X

Kendiniz için uygun olan diş macununu kullanmanız önemlidir. Günümüzde; çürük, dişeti iltihabı, tartar,lekeler ve diş hassasiyeti. gibi birçok problemle savaşmada yardımcı olması için tasarlanmış birçok diş macunu çeşidi bulunmaktadır. Diş hekiminizden kendiniz için uygun olan diş macunu konusunda yardım alabilirsiniz.

Diş Fırçamı Ne Sıklıkta Değiştirmeliyim?

REKLAM
X

Diş fırçanızı yıpranmaya başladığında ya da normal şartlarda her üç ayda bir değiştirmeniz gerekir. Buna ek olarak, belirli hastalıklar sonucunda fırçada yeniden enfeksiyona yol açabilecek mikroplar bulunduğundan bu dönemlerde fırçanın değiştirilmesinde fayda vardır.

Dişlerinizi düzenle ve kurallarına uygun fırçalamaz bakım yapmak diş sağlığına önem vermezseniz ileride diş çürümesi, diş eti çekilmesi, diş tartar gibi başlıca sorunlar yaşarsınız. Diş sağlığı vücudunuz için çok önemlidir. Dişler insanın özgüveni kazanmasını sağlar. Sağlıklık gülüşler.

Yorumlar