enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65

Diyalize mahkum olmamak için dikkat

Diyalize mahkum olmamak için dikkat
01.11.2022
3
A+
A-

Sabah Gazetesinin Haberine Göre Türkiye’de organ nakli gerektiren sorunların başında Böbrek yetmezliği geliyor. Böbrek nakli için sıra bekleyenlerin bir kısmı uygun donör bulunmasıyla rahat nefes alabiliyor ama çok önemli bir bölümü hayatını diyaliz makinelerine bağlı geçirmek zorunda kalıyor. Uzmanların uyarısı ise “böbreklerinizi sağlıklıyken koruma altına alın, diyalize mahkum olmayın” şeklinde.

Türk Nefroloji Derneği verilerine göre, Türkiye’de böbrek hastalığı tanısıyla izlenen 74. 475 bin hasta var. Böbrek nakli bekleme listesinde ise 22 bin hasta bulunuyor. Antalya’da yapılan 34. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresinde, Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Siren Sezer’e göre, mevcut nakil sayısı ile bu rakamı eritmek mümkün değil. Böbrek naklinin bu denli yetersiz olmasının ve ihtiyacı karşılayamamasının nedeni ise kadavradan organ bağışının azlığı.

REKLAM
X

Böbrek yetmezliği geliştikten sonra sıkıntılı bir tedavi süreci başlıyor. İl-ac-lar, diyalizler, ameliyatlar derken ancak uygun donörle karşılaşabilenlerin yüzü gülüyor. Bu nedenle böbreklerin kıymetini sağlıklıyken bilmek, böbreklere zarar veren davranışlardan kaçınmak büyük önem taşıyor. Dr. Sezer’in verdiği bilgiye göre,

Böbreklere Zarar Veren Ve Yetmezliğe Götüren 10 Önemli Neden Ise Şöyle:

1- Diyabet Hastalığı

2-Hipertansiyon

3-Ateroskleroz (Damar Sertliği)

5-Çok Tuz Tüketmek

4-Obezite Ve Sağlıksız Beslenme

6-Miktarı Az Ve Düzensiz Su Içme Alışkanlığı

7-Bilinçsiz Bitkisel Ürünler Tüketmek

8-Yoğun Ağrı Kesici Kullanmak

9-Boşaltım Problemleri, Gençlerde Idrar Tutma Alışkanlığı, Yaşlılarda Prostat Büyümesi Ve Mesane Problemleri.

10- Si-Gara Içmek

Diyalize mahkum olmamak için dikkat
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.