Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Şifa Niyetine Evde 7 Doğal Yöntem

1) Soğuk Kompres

Diz ağrısı nasıl geçer diye endişe etmeyin. Buzdolabının buzluk kısmından bir buz şişesi alın ve bunu havluya sarın.
Havlu içinde olan buzlu şişeyi ağrıyı hissettiğiniz bölgeye masaj yapın.
Soğuk kompres uygulayarak kan akışını dengeleyebilirsiniz. Böylece ağrıya neden olan geçici faktörleri de ortadan kaldırmış olursunuz.

2) Zencefil Yağı

Diz ağrısı bitkisel çözüm önerilerinden biri zencefil yağı oluyor. Zencefil yağının ağrı kesici ve iltihap atıcı özelliği bulunuyor. Eğer diz ağrısının nedenlerinden biri de iltihap ise, zencefil yağı ile bu ağrıyı sonlandırabilirsiniz. Diz kapağı ve çevresine birkaç damla zencefil yağı damlatın ve bu bölgeye yağı dağıtın. Dairesel hareketler ile masaj yaparak yağın etkisini göstermesini bekleyin. Zencefil yağında bulunan antioksidan maddeler, diz ağrısına neden olan iltihapların sökülmesine yardımcı olacaktır.

3) Elma Sirkesi – Zeytinyağı

Diz ağrısına sirke ve zeytinyağı karışımı ile en doğal ilacı uygulayabilirsiniz. Her evde mutlaka bulunan elma sirkesi ve zeytinyağından bir karışım hazırlayın. Elde edilen karışımı diz çevresine masaj yaparak dağıtın ve cildinizin karışımı emmesini bekleyin. Diz ağrısı yaşadığınız günlerde bir fincan sirkeli su karışımı içerek, vücudunuzdaki ağrıyı yok edebilirsiniz. Bu bilgiyi de bitkisel çözüm listenize ekleyin.

4) Hardal Yağı

Ağrılar söz konusu olduğunda, bitkisel yağlardan şifa bulmak istersiniz. Diz ağrısı için de size çare olacak bir yağ var: Hardal yağı. Hardal yağından birkaç damla diz çevresine damlatın ve bu bölgeye masaj yaparak dağıtın. Kısa süre içinde hardal yağı etkisini gösterecektir ve diz ağrısını giderecektir.

5) Kerevizli Yoğurt

Vücutta ürik asit birikiminin çok fazla olmasından dolayı diz ağrısı yaşanabilir. Bu gibi anlarda kerevizli yoğurt tüketilmesi tavsiye edilir. Kerevizi rendeleyip yoğurt ile bir salata hazırlayın. Diz ağrısı yaşadığınız günde bu salatayı tüketin. Kereviz ürik asitlerin hızlı şekilde atılmasını sağlar.

İlgilini çekebilir  Guatr Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

6) Çınar Yaprağı

Diz ağrısı İbrahim Saraçoğlu tarafından da bitkisel yöntemler ile çare aranan bir sağlık sorunudur. İbrahim Saraçoğlu bu konuya çınar yaprağı ile çözüm bulmuştur. Çınar yaprağını kaynattıktan sonra suyunu içip diz ağrısından kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde çınar yaprağının kaynamış suyu cildinize temas edecek ılıklığa ulaştığında, diz bölgesine sürüp diz ağrısı şikayetinizi sonlandırabilirsiniz.

Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Diz ağrısı ile güne devam etmek çok stresli olabilir.
Peki bu sağlık sorununu yaşatan faktörler nedir? Birçok farklı sebeplerden dolayı kaynaklanan diz ağrısı nedeni şu maddelerle daha iyi anlaşılabilir:
Diz ağrısı doğuştan gelen kemik ve kas rahatsızlıklarından dolayı yaşanabilir.
Eğer düztaban ayak biçimine sahipseniz, diz ağrısını kısmen yaşayabilirsiniz.
Durağan bir yaşama sahipseniz ve sık hareket etmiyorsanız, diz ağrısı ile günleriniz geçebilir.
Zaman zaman diz eklemlerinde yer alan zarda kalınlaşma meydana gelebilir. Bu durum ise diz ağrısına neden olabilir. Zardaki kalınlaşmayı tespit ve tedavi etmek için doktor gözlemi gereklidir.
Yaşa ve boya göre fazla kilodaysanız, dizlere vereceğiniz yük de artar. Bu ise diz ağrısı yaşamanızda etkilidir.
Ergenlik döneminde diz ağrısı yaşanır. Bunun nedenini merak edenlere boy uzama dönemlerinde diz ağrısı ve kemik ağrısı yaşanır diyebiliriz.
Pek çok kişinin diz ağrısı yaşadığı gibi sporcular da diz ağrısından etkilenebilir. Sporcularda genellikle menisküsler zarar gördüğünde ağrı hissedilir.
İleri yaşlarda yaşanan kemik erimesi yahut kireçlenme, zaman zaman diz ağrısının hissedilmesine neden olur.
Diz ağrısının bir diğer nedeni de kemikte oluşan enfeksiyon olmaktadır.

Diz Ağrısı Tedavisi, Hangi Doktora Gidilmeli?

Diz ağrısı ihmale gelmeyen ve mutlaka doktor muayenesi isteyen bir durumdur. Şikayetinizi sona erdirmek için “ortopedi ve travmatoloji” bölümüne görünmeniz gereklidir.
Diz ağrısına neden olan faktörleri doktorunuz tespit ettikten sonra gerekli tedavi yöntemini uygulayacaktır.
Size önereceği tedavi yöntemleri ise ilaç ve cerrahi yöntemler olabilir.
Doktorunuz eğer uygun görürse; kan dolaşımını dengelemek ve dinmeyen diz ağrısı için dizlik kullanabilirsiniz.
Son yıllarda etkili ve sıkça uygulanan bir yöntem vardır.
Diz ağrısı kök hücre tedavisi ile kısa sürede iyileşir hale gelmiştir. Bu tedavi yöntemi doktorların uygun ve gerekli gördüğü vakalara uygulanır.
Eklem kıkırdak yapısının en iyi şekilde yenilenmesi için yapılan kök hücre tedavisi, hem daha ekonomiktir hem de kısa sürede ağrıyı ortadan kaldırır.

İlgilini çekebilir  AYŞENUR’UN DEDE DETAYI
REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz