enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Dünyada vi’rüs alarmı

Dünyada vi’rüs alarmı
01.12.2022
3
A+
A-

Dünya ikinci bir v-irüs alarmına geçti! Yakalanan 3 kişiden 2’si ö-lüyor Koronavirüsten daha ölümcül olan MERS virüsü hakkında Dünya sağlık Örgütü’nden uyarı geldi. FIFA Dünya Kupası nedeniyle Katar’da oluşan yoğunluğun deve gribi salgınına neden olabileceğini söyledi. Peki deve gribi nedir? Deve gribi iyi mi bulaşır? Deve gribinin belirtileri nelerdir? İşte merak edilenlerin teferruatı…

Koronavirüse dair izler silinmeye başlandığı bir yıl içinde eski bir virüsün yeni salgına yol açacağı söylendi. Dünya Kupası’nda kalabalığa dikkat çeken Dünya sıhhat Ö-rgütü, bir bildirim yayınlayarak MERS virüsünü hatırlattı. Orta Doğu’da görülen ve develerden insanlara geçmiş olduğu için adı Deve Gribi olan bu hastalığın ö-lümcül etkisi tüm virüslere oranla 10 kat daha fazladır. Yakalanan 3 kişiden 2’sini öldürdüğünün altını çizen bilim insanları ikazlarını şiddetlendirdi. 2018 yılında bir kez salgın haline gelmek üzereyken durdurulan MERS virüsü Dünya Kupası nedeniyle tüm dünyaya yayılma ihtimali ortaya çıktı.

REKLAM
X

DEVE GRİBİ NEDİR? DEVE GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Deve gribi develerde bulunan MERS virüsünün çeşitli nedenlerden ötürü insanoğluna geçerek mutasyona uğramasıyla şi-ddetlenen bir üst solunum yolu virüsüdür. Orta Doğu Solunum Sendromu olarak bilim literatüsünde geçen Deve gribi İlk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da görüldü. Koronavirüsün atası olarak kabul edilir.

RNA dizilimi koronavirüsle aynı olmasına karşın tesirleri daha fazladır. Mers’e yakalanan kişilerin ö-lüm oranı 10 kat daha yüksektir. Solunum yoluyla geçen virüs akciğeri kuluçka evresinde öldüren deve virüsü çok ağır bir tabloya niçin olur.

DEVE GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

REKLAM
X

Vücutta kırılmayla süregelen ilk emare sonrası boğazca kaşıntısı ve halsizlikle devam eder. Şiddet noktası ise ilk 6 saatte adım atar. Kuru ve şiddetli öksürük. Göğüs ağrısı ve nefes darlığı artar. Vücut ısı dengesindeki hızlı değişiklik. Ansızın çıkan a-teş ve ishalle devam eder. Zatürre ve börek yetmezliğine dönüşerek son olarak solunum tamamen biter.

REKLAM
X

DEVE GRİBİNDEN KORUNMANIN YOLLARI

En sağlıklı yol maske mesafe ve kalabalık ortamlardan uzak durmak gerekiyor. Öte yandan solunum yolunu sık sık gargara yaparak temizlemek. Akciğerleri temizleyen yenileyen güçlendiren yeşil sebzelerden bolca bol tüketirken bağışıklığı güçlendirmek için ise soğan sarımsak ve kemik suyu tüketilmeli. Eller sık sık yıkanmalı, ortam havalandırılmalı, dışarıdan gelen her şey yıkanmalı, dışarıda giyilen giysiler yıkanmalı.kaynak:akşam.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.