enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Duş Bile Alınmayacak Su Markaları

Duş Bile Alınmayacak Su Markaları
13.11.2022
4
A+
A-

Bu suları duşlarda bile kullanmayın, içmeyi bir yana bırakın, duşlarda dahi kullanmayın.…

Geçtiğimiz hafta akademisyenler tarafından yapılan ağır metal analizi sonrasında, oldukça sağlıksız olduğu belirlenen içme sularına dair yeni bilgiler geldi.Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü bünyesinde çalışmalar yapan 4 akademisyen, geçtiğimiz hafta Türkiye’yi şoka sokan bir çalışma yayınlamıştı.İçme sularındaki ağır metalleri analiz eden akademisyenler, 43 farklı içme suyu markası üzerindeki testler sonucunda bu suların bırakın içmeyi, duş dahi alınmayacak durumda olduklarını belirtmişti.Sözcü gazetesi yazarı Ümit Zileli, bugün kaleme aldığı ‘Uyan Ey Ahali! ‘Doğal’ Suyla Zeihrleniyorsun” başlıklı yazısında, plastik ve damacanada satılan sağlıksız suların hangisi olduğuna yönelik önemli veriler paylaştı.

REKLAM
X

Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8.5 aralığında olması, suda biyolojik, kimyasal, radyolojik hiçbir kirleticinin olmaması ve belirlenen aralık değerlerinde olması gerekiyor.Gıda Hareketi tarafından oluşturulan rapora göre, Türkiye’de 100 tam puan alabilen tek bir firma dahi yok.Rapor incelendiğinde, yüksek puan alan firmaların neredeyse hiçbirinin bilindik firmalar olmadığı göze çarpıyor. Buna karşın en içilemez ve kötü durumdaki içme suları bilindik firmalara ait.

REKLAM
X

Türkiye’deki doğal kaynaklar, hacim olarak talebi karşılayacak durumda değil. Birçok su firması, gayrı resmi sondajlarla yeraltı sularını doğal sulara karıştırarak piyasaya sürüyor.100 Puan Barajına Üç Kategoide En Çok Yaklaşan 3 FirmaDoğal mineral kaynak suyu: 82.73 puanla Buzdağı suDoğal kaynak suyu: 62.80 puanla Fuska suİçme suyu: 4.22 puanla Erpınar su.Gördüğünüz üzere üç farklı kategoride, Türkiye’nin ‘en sağlıklı sularını’ sunan firmaların pek de bir bilinirliği yok. Bununla birlikte puanlamada eksi binlere ulaşan su firmalarının birçoğu tanıdık isimlerden oluşuyor.kaynak: webtekno com

Yorumlar

  1. Nevin Dikici dedi ki:

    Merhaba,

    Markalarını yazınki ona göre bizlerde önlemlerimizi alalım. Duyarlı olalım.

    Selamlar