2022 yılına girmemizle birlikte elektrikte kademeli tarifeye geçil yapıldı.. Geçtiğimiz haftalarda EPDK, hatalı fatura hesaplaması konusunda oldukça fazla sayıda şikayet Elektrikte kademeli tarife istemeyen herkes değiştirebilecek. Ayrıntılar Haberin Detayındadır…

2022 yılına girmemizle birlikte elektrikte kademeli tarifeye geçil yapıldı.
Kademeli tarife kapsamında abonelerin elektrik tüketimleriyle düşük kademe ve yüksek kademe olarak iki kategori üzerinden hesaplanmakta.

Geçtiğimiz haftalarda EPDK, hatalı fatura hesaplaması konusunda oldukça fazla sayıda şikayet aldıklarını ifade ederek yurttaşlara ‘faturanızı hesaplayın’ çağrısında bulunmuştu. 2022 yılı itibari ile elektrikte kademeli tarife kullanmak isteyenlerse abonelik türünü değiştirerek farklı bir faturalandırma sistemine geçişlerini diledikleri gibi gerçekleştirebilecek.

OCAK AYI İTİBARIYLA KADEMELİ FATURAYA GEÇİLDİ

Türkiye’de 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken abonelerinin elektrik tüketimlerinin günlük 5kWh’ kadar olan kullanımları düşük kademeli tarifeden, bunun üzerindeki bölüm ise yüksek kademeli tarife üzerinden hesaplanmaya başladı.

Faturalara göre günlük elektrik tüketimi, alt limit olarak belirlenen 5kWh’i geçen abonelin tüm ayki harcamaları üst tarifeden değerlendirilmiyor. Yalnızca limiti aşan günlerin ücretlendirmesi yüksek kademe üzerinden yapılıyor.

KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİNDEN NASIL ÇIKILIR?

Yeni yıl ile birlikte tek zamanlı mesken abonelerinin tamamı kademeli sisteme otomatik olarak geçti. Kademeli tarife uygulanmasını istemeyen aboneler, 3 ayrı saat dilimi üzerinden uygulanan çok zamanlı abone grubuna geçiş yaparak kademeli tarifeden çıkabilmektedir.

Ancak bunun için abonenin elektronik sayacının olması gerekiyor. Elektronik sayaç varsa, elektrik temin edilen dağıtım şirketine başvuru yapılarak abone grubu değiştirilebiliyor.

Kademeli faturadan çıkarak çoklu tarifeye geçen kişiler, 06.00 – 17.00, 17.00 – 22.00, 22.00 – 06.00 saatleri arasında farklı birim fiyatlar üzerinden elektrik tüketimi yapabiliyor. Çoklu tarife, tek zamanlı tarifeye göre daha maliyetli. Ancak saat 22.00’den sonra yapılan tüketimler indirimli fiyat üzerinden hesaplanıyor.

İlgilini çekebilir  6 YILDIR ARANAN YASİN İLE İLGİLİ ŞOK EDEN GELİŞME
REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz