EMEKLİYE MÜJDE.. 8 BİN TL’YE YÜKSELTİLDİ

Enflasyon rakamları ile değerlendirilen emekli ve memur zammı 2023 ocak için yine hesaplanıyor. Toplamda 6 aylık enflasyon verilerin açıklanmasının arkasından emekli zammı rakamları da belli olmuş olacak. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar, kaç TL?

Emekli zammı ne süre belli olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar? Temmuz ayında en düşük aylık Bağ-Kur tarım emeklilerinde 3 bin 335, 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda 2 bin 905 liraya çıkmış, bu ödemeler taban aylık düzenlemesiyle 3 bin 500 liraya tamamlanmıştı. 2022 Ocak zammı ile en düşük miktar bin 500 TL’den 2 bin 500 TL’ye yükseltilmişti.

Yüzde 66 oranı üzerine alınan yüzde 42,35 emekli maaş zammı toplamda yüzde 133 zam almış oldu. Yaşlılık, malullük, ö-l*üm aylığı ne kadar? Yaşlılık, malullük, ö-lüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 2 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 3 bin 500 liraya yükseltildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “işyar ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde tekrar yükseltileceğini, asgari ücret, işgören, emekli maaşları ve tüm kesimlerin gelirlerini etkileyecek ödemelerin yıl başlangıcında ciddi şekilde yükseltileceğinin altını çizerken, enflasyonun yol açtığı refah kaybının da aşfakat aşama giderileceğini vurguladı.

Ocak 2022 maaş zammı açıklamaları ardı ardına geliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, fiyat artışları karşısında aldıkları ve almaya devam ettikleri çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanların, emeklilerin alım enerjisinin desteklenmesi amacıyla gerekli adımların atıldığını belirterek, “Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6, kamu görevlileri ile işgören emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 artış yaptık.” dedi.

Emekli zammı ne zaman belli olacak? AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet kararlı Akbaşoğlu, aralıkta asgari ücret, ocakta ise işgören ve emekli maaşlarına yönelik düzenleme yapılacağına işaret etti. Kamu görevlileriyle yapılan toplu sözleşme hükümlerine nazaran işgören maaşları, emekli aylıkları Ocak 2023’te yüzde 8, Temmuz ayında yüzde 6 oranında artırılacak, enflasyon farkları da ayrıca ilave edilecek. Ocak 2023’te en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? 2022 yılı ilk 6 aylık enflasyon farkına nazaran memura 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında zam yapıldı.

İlgilini çekebilir  Evlenirken söyledikleri

Gerçekleşecek olan enflasyonun yüzde 15 oranında olması durumunda emeklilerin en az yüzde 15’lik zam alacağı tahmin ediliyor. Takvim’de yer alan habere gore, bu tahmin gerçekleşirse en düşük maaş esnaf emeklilerinde 4 bin 197 liradan 5 bin 103 liraya, 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda 4 bin 687 liradan 5 bin 700 liraya yükselecek.

Işyar ve memur emeklileri zam farklarını ne vakit alacak? Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve işyar emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacak. Memurlara yapılacak ek zam görüşmelerinin de enflasyon rakamı belli olduktan sonrasında başlaması bekleniyor. Kaynak:yenisafak.Com

REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz