enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5907
EURO
35,0033
ALTIN
2.433,88
BIST
10.471,32

EMEKLİLERE ÇİFTE MAAŞ MÜJDESİ

EMEKLİLERE ÇİFTE MAAŞ MÜJDESİ
31.12.2021
3
A+
A-

Emeklilerin beklediği müjdeli haber geldi! Çifte maaş alacaklar! 10 milyon emekliyi sevindiren haber geldi.. Az önce açıkladılar… Ayrıntılar Haberin Detayındadır…

İş Kanunu’na göre 10 milyona yakın vatandaşın çifte maaş alma fırsatı var. Buna göre, isteğe bağlı sigortadan malulen emekliliğe kadar çoğu başlıkta ekonomik ve sosyal kazanımlar amacıyla püf noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor.

REKLAM
X

Erken emeklilikten çift maaşa, isteğe bağlı sigortadan malulen emekliliğe kadar çoğu başlıkta ekonomik ve sosyal kazanımlar amacıyla püf noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor. İş Kanunu’na göre SSK ya da Bağ-Kur’lu olarak işe başlayanların yetim aylığı kesilmiyor, çift maaş alınmasının önünde bir engel bulunmuyor. Sabah’ta yer alan habere göre mirası reddeden ölen yakınının borçlarını ödeme yükümlülüğünden kurtulurken yetim aylığı almaya devam ediyor.

Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre ölüm yani dul ve yetim aylığı ölen sigortalının hak sahiplerine istekte bulunmaları durumunda bağlanıyor. Yargı kararıyla mirasçı olmaktan çıkarılan şahıslara ise gelir ya da aylık ödenmiyor. Emekli aylık ve ödenekleri nafaka borcu dışında haczedilemiyor. Malullük müracaat amacıyla işten ayrılmak gerekmiyor.

Çıraklık ve staj devresine ait sigorta günleri emeklilikte öneme alınmıyor. Fakat doğumdan evvelce çıraklık, stajyerlik sebebiyle oluşturulan sigorta başlangıç olarak kabul ediliyor. Emekli aylığında beklenmedik bir kesintiyle karşılaşanlar e-devlet üzerinden unsurunu öğrenebilir. Kesintinin sebebi ve ayrıntısı öğrenildikten sonra SGK’ya dilekçe ile müracaat ederek kesintiye itiraz edilebilir.

İsteğe bağlı sigortalılar da malulen emekli olabilir. Sosyal emniyet ve çalışma hayatında merak edilen birtakım soruların yanıtları şöyle: 1-Reddi mirasta tespit edilenların dul, yetim aylığı kesilir mi? Mirasın reddi durumunda ölen yakının mirasından yararlanılmadığı gibi borçlarını ödeme yükümlülüğü de sona erer. Sosyal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’na göre ölüm yani dul ve yetim aylığı ölen sigortalının hak sahiplerine yazılı talep bulunmaları durumunda bağlanır.

Yasada mirası reddedenlere ölüm aylığı bağlanmayacağına yönelik bir hüküm bulunmuyor. Mirası reddeden eş ya da çocuklara (ölen bireyin sigorta süresi, prim gün adedi yeterliyse) miras reddedilse bile dul, yetim aylığı bağlanı 2-Mirastan çıkarılana da aylık bağlanır mı? Yargı kararıyla mirasçı olmaktan çıkarılan şahıslara gelir ya da aylık ödemesi yapılamıyor.

Ödenmiş tespit edilen aylıklar da geri alınıyor. Sosyal Sigortalar ve Emekli Sandığı Kanuna göre hak sahibine karşı ağır bir suç işlediği ya da buna karşı aile hukukundan doğan yükümlülüğü yerine getirmediği gerekçesiyle ölüme bağlı bir tasarrufla mirastan çıkarılanlara dul ve yetim aylığı bağlanamıyor. 3-Emekli, dul, yetim aylıklarına haciz konulabiliyor mu? Yasaya göre, sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık, ödenekleri Sosyal Sigortalar Kurumunun prim alacakları ve nafaka alacakları dışında emekli maaşının haczi olası değildir.

Hacze yönelik talepler borçlunun (aylığı alanın) muvafakati yoksa icra müdürlüğünce reddedileceği hükmü bulunuyor. 4-Emekli aylığında kesintilere itiraz edilebilir mi? Emekli aylıklarında muayene, reçete ve ilaç katılım hisseleri sebebiyle kesintiler olabilmekte. Emekli aylığındaki kesintiyi e-devlet üzerinden aylık bilgi kapasitesi seksiyonuna girerek denetim etmek olası.

Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız Sosyal Emniyet Kurumu’na itiraz ederek düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Fakat emekli aylığınızın her ay yatan tutardan daha düşük olması durumunda sosyal emniyet il müdürlüğü ya da merkezinden bilgi alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.