enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,1462
EURO
33,8064
ALTIN
2.038,38
BIST
9.240,45

Eski telefonlarda

Eski telefonlarda
01.12.2022
0
A+
A-

Eski elektronik cihazlarınızı çöpe atmayın! İçlerinden altın çıkıyor İnternette izlediği videodan sonrasında Eskikent’de hurda telefon ve çeşitli elektronik cihazlar toplayarak ana kartlarını ayıran genç telefon tamircisi Hıdır Yıldız, “Ana kartların üzerindeki sarı alaşımlarda 14 ve 22 ayar değerinde altın mevcut” açıklamasında bulundu.

Eskişehirli telefon tamircisi Hıdır Yıldız, ana kartların üzerindeki altın kaplama iğneleri sökmek için kentteki hurdaya çıkan telefonları ve öteki elektronik cihazları biriktirmeye devam ediyor. Dükkanındaki kutuların içinde bulunan kullanılamaz haldeki telefon ve notebook benzer biçimde cihazların kendisi için bir servet bulunduğunu özetleyen 30 yaşındaki Yıldız, aynı zamanda boş vakitlerinde ise onları parçalayıp ana kartlarını ayırdığını dile getirdi.

REKLAM
X

Bu işe bir gün telefon hurdası toplayan birisinin vesilesi ile başladığını aktaran Yıldız, “Ana kartlar elektronik sistemlerin çoğunda var ve sarı gördüğünüz alaşımların yüzde 99’u altındır” şeklinde mevzuştu.

“İNTERNETTEN ANA KARTLARIN ÜZERİNDEKİ ALTININ NASIL AYRILDIĞINI İZLEDİM”

REKLAM
X

Dükkanında biriktirmeye devam etmiş olduğu elektronik cihazlar ile görenlerin dikkatini çeken genç telefon ustası Yıldız, “bigün İstanbul’dan buraya gelen birisini misafir ettim. Telefonların içerisindeki ana kartları, kilosu ile belirli fiyatlarda satın aldıklarını anlattı. Ben de elimde bir sürü çalışmayan telefon bulunmuş olduğunu ve o cihazların ana kartlarını çıkartabilmem için aşağı yukarı yedi gün sürebileceğini söyledim. Daha sonra ise internetten ana kartların üzerindeki altının nasıl ayrıldığını izledim. Demir bir bidondaki k-ezzap ve a*sitli suya ana kartları döktüler. Tüm kartlar o suyun içerisinde eridi ve altınlar da su yüzeyine çıktı” dedi.

“MÜHENDİSLER ALTINI İYİ BİR AKTARIM GÜCÜ OLDUĞU İÇİN MONTAJLAMIŞ”

“Ana kartları söktüğümde üzerindeki sarı alaşımları fark ettim” diyen Yıldız, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kartların üzerindeki durumu araştırdım ve seyrettiğim biroldukça videodan sonra da bu tarz şeylerin altın bulunduğunu tasdikledim. Elimdeki 200’e yakın hurda telefonu dostum ile birlikte sökerek ana kartlarını ayırdık.

Araştırmalarımıza nazaran kartlardaki alaşımlarda, 14 ve 22 ayar değerinde bir altın olduğunu öğrendik. Telefonlardaki altın maddesi ise içerisindeki çeşitli şebekeleri ve interneti desteklemek amacı ile mühendisler tarafından iyi bir aktarım gücü olduğundan montajlanmış. Ana kartlar yalnız telefonlarda bulunmuyor. Elektronik sistemlerin çoğunda var. Kumandalar başta olmak üzere bilgisayar kasalarında ve atari kasetlerinde de mevcut. Yani sarı gördüğünüz alaşımların çoğu yüzde 99 altındır.” kaynak:www.mistikadamlar.com/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.