Hayat şartları çalışma hayatına katılımına imkan tanımayan kişilere ya da primlerinde eksiği olanlara isteğe bağlı sigortalı olarak emeklilik hakkı tanınıyor. Yeni yılda aylık prim tutarı 600 liraya yükselirken, brüt asgari ücret üzerindeki 10 baz puan fırsatıyla, kalan 461 lira kazanç sağlanmış olunacak.

REKLAM

Başta ev hanımları olmak üzere çalışma hayatında yer almayan milyonlarca vatandaş emekli olmanın hayalini kuruyor. Daha önce hiç çalışmamış kişiler dahi isteğe bağlı olmak üzere sigorta prim ödemeleriyle birlikte emeklilik aylığı alabiliyor. 2021 yılı itibarıyla 1144 lira olarak ödenen isteğe bağlı sigorta primi, asgari ücretteki yüzde 50’lik artışla birlikte yükselecek.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK FIRSATI

Her vatandaşın hayali emekli olmaktır. TBMM’ye sunulan yasa teklifiyle birlikte ev hanımları içinde emeklilik mümkün kılındı. 25 yılın üzerinde evli olan, 50 yaş ve üzerindeki tüm ev hanımları emeklilik sevincini yaşayabilecek. Ancak emeklilik hayali kuran ev hanımlarının sağlaması gereken belirli kriterler bulunuyor. TBMM’den onay alan yasa teklifinde sunulan şartlardan en önemlileri 50 yaşını tamamlamış olmak ve 25 yılın üzerinde evli bulunmak.

REKLAM
X

BAŞVURU ŞARTLARI

Emekli olmanın hayalini kuran ev hanımlarının sağlaması gereken şartlar şu şekilde:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
  • SGK’den herhangi bir aylık alınmaması,
  • 25 yılın üzerinde evliliği bulunması,
  • 50 yaş ve üzerinde olunması,
  • Yaşlılık, malullük gibi aylık kazançların bulunmaması,
  • Gelir vergisinden muaf olmak,

Belirtilen şartların tümünü sağlayan ev hanımları daha önce hiç çalışmamış olsalar dahi emekli olabiliyor. Bununla birlikte 50 yaşın altında olan ev hanımları da, aranan niteliklerde yer alan yaş kriterini sağladıkları durumda başvuruda bulunarak emekli olabilecek.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

Emekli olabilmenin hayalini kuran ev hanımları veya isteğe bağlı sigortalılık için başvuruda bulunmak isteyen kişiler ikamet edilen adrese en yakın SGK İl Müdürlüğü’ne yüz yüze müracaat edebilir. İsteğe bağlı şekilde sigorta primi, prime esas kazancın en yüksek ve en düşük limitlerinin arasında bulunan tutar üzerinden hesaplanır.

İlgilini çekebilir  Elektrik Faturası 150 kW Aşağısına Nasıl Düşürülür?

Başvuran bireyin prime esas kazancı üzerinden yüzde 32 oranındaki tutar ödenir. Yüzde 32’lik oranın yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi olarak ayrılırken, kalan yüzde 12’lik kısım  Genel Sağlık Sigortası Primi için kesilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz