enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,1466
EURO
33,8400
ALTIN
2.041,55
BIST
9.298,46

Evlilere Müjde

Evlilere Müjde
23.04.2022
0
A+
A-

BU KADAR YIL EVLİ KALANA ARTIK MAAŞ BAĞLANACAK 25 yıl evli kalana emeklilik müjdesi! Tek dilekçeyle maaş bağlanacak!

Ev hanımları nasıl emekli olabilirim sorusuyla her gün araştırma yapmaktadır. 2020 yılı itibariyle TBMM’ye sunulan yasa teklifinde yaşanan gelişmeler merak ediliyor. Emekli olmak için aranan 3 temel şart bulunmaktadır. Prim ödemek, belirli bir sürede sigortalılık ve yaş bu aranan şartların arasında. Prim ödeyerek emekli olan binlerce kişi bulunmaktadır.

REKLAM
X

İsteğe bağlı sigorta ile ödenen primlerle emekli olmak artık mümkün

Ülkemizde vatandaşların emekli olabilmesi için 3 temel şart aranmaktadır. Bunlar prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartıdır. Emekli olmak oldukça önemli bir konu olarak hayatımızda yer edinmektedir. Çalışmayan ya da belli bir süre çalışan kişilerde emekli olabilmek için belirli yollar aramaktadır. İsteğe bağlı emeklilik kapsamında artık emekli olmak mümkün.

Çalışmayan kişiler prim günlerini ödeyerek emekliliklerini garantileyebilmektedir. Bu noktada emekli olmak isteyen ev hanımları emekli olmak için neler yapabileceğini araştırırken yapılan açıklamaları da yakından takip etmektedir. TBMM’ye ev hanımlarını kapsayan bir yasa teklifi sunuldu. Sunulan yasa teklifindeki son durumda merak ediliyor. İşte ev hanımları için sunulan yasa teklifindeki son durum… Ev hanımları da emekli olabilir.

Daha önce hiç çalışmamış olan ev hanımları da artık emekli olabilecek. 2022 yılında hazırlanan yasa tasarısında en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını dolduran ev hanımlarının emekli olabilmesi için bir madde yer alıyor. Emekliliği olmayan ev hanımları emekli olup olamayacakları konusunda araştırma yapmaktadır. Sigorta başlangıcı 2008 yılından sonra olan kişiler için 7.200 gün prim günü ve 20 yıl çalışma sürecinin tamamlaması gerekmektedir.

Hiç çalışma hayatı olmayan ve emekli olmak için yeterli evlilik süresini tamamlayan kişileri kapsayan bir yasa teklifi Meclis’e sunuldu. 06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifinde yer alan şart en az 25 yıllık evli olması ve 50 yaşını doldurmuş olmasıydı. Bu yasa ile ev hanımlarının da emekli olabilmesi için önleri açılmış olacak. Yasada yer alan bir diğer ifade ise ev hanımlarının hiç çalışmasa bile bu emeklilik hakkında yararlanabilmesidir. Borçlanma ile emekli olabilecek olan ev hanımları doğum borçlanmasından da yararlanabilecek.

REKLAM
X

Düzenli olarak ödenen borçlar sonrasında ev hanımları da emekli maaşı alabilecekler. Yasa tasarısında son gelişmeler nelerdir? Sunulan teklifte yer alan ilk şart kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmalarıdır. Aranan diğer bir şart ise evliliklerinin 25 yıl ve üzeri olmasıdır. Bu kapsamda şartları sağlayan ev hanımları emekli olabilecekler. Bunlar dışında yasa da yer alan diğer madde kadınların yaş şartlarını sağlamasıdır.

REKLAM
X

Sunulan teklifte ev hanımlarından 1970 yılı ve öncesinde doğmuş olması yani 50 yaşını doldurmuş olması gerektiği şartı aranıyor. Ayrıca emekli olmak isteyen ev hanımlarının SGK ile bir bağlantısı da olmaması gerekmektedir. Yani sigortalı başlangıcının bulunmaması ve herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir. SGK kapsamında tanınan maaşlardan yani dul ve yetim aylığı gibi bağlanan maaşının da olmaması gerekmektedi.

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için aranan şartlar nelerdir? Ülkemizde çalışmayan birçok kadın yer almaktadır. Emekli olmak isteyen ev hanımları için sunulan yasa teklifinde şartların sağlanıyor olması gerektiği merak ediliyor. Emekli olmak isteyen ev hanımları için aranan şartlar şu şekildedir: Öncelikle ev hanımlarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması gerekmektedir. Daha öncesinden sigorta başlangıcı olan ev hanımlarının ise başvuru yaptığı süre içerisinde herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olması ya da SGK kaydının bulunmaması gerekmektedir. Ev hanımlarının 1995 yılı ve öncesinde evlenmiş olması gerekir. Yani evliliklerinin en az 25 yıllık olması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.