Göğüs ağrısı kalp krizinin ilk belirtisinden biridir fakat bunun yanında bazı rahatsızlıkların da belirtisi olabiliyor. Birçok sorun göğüs ağrısının sebebi olabilmektedir. Birey göğüs ağrısı hissettiğinde bazen nefes almasını bile zorlaştırmaktadır. Başlıca göğüs ağrısına neden olan etken ise stres ve anksiyetedir.

Göğüs Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

Kişi göğüs ağrısı hissettiğinde ilk aklına gelen kalp krizi geçirme düşüncesidir. Bu önemli bir belirtisi olsa da bazı hastalıkların nedenlerinden ötürü de kaynaklanıyor olabilir. Göğüs ağrısı şikayetiyle acile başvuran hastaların yaklaşık olarak %13 civarı önemli derecede kalp sorunlarından kaynaklıdır.

Göğüs ağrısının nedenlerini sıralayacak olursak eğer;

-Kaygı Ve Stres Kaynaklı Göğüs Ağrısı: Anksiyete ve stres ağrının en belirgin nedenlerindendir çünkü kaygı ve anksiyete vücudun aşırı derecede gerginleşmesine neden olmaktadır. Göğüs ağrısı daha çok gergin halde iken değil genel olarak dinlenir vaziyetteyken ortaya çıkmaktadır.

-Kalp Spazmı: Genel olarak ağrı, kasların gergin olması nedeniyle ortaya çıkar ve aşırı miktarda hava soluduğumuzda da ortaya çıkmaktadır. Ağrıyı azaltmak için, bireyin öncelikle sakin kalması, yavaş bir şekilde nefes alıp vermesi ve ağrının geçmesi beklenmelidir.

-Hiperaktivite: Aşırı hareketlilik durumunda kalp atış hızında yükselme olur ve daha fazla nefes almaya başlarız. Buda göğüs ağrısının oluşmasına neden olmaktadır.

-Miyokard: Miyokard, bir kan dokusudur ve kalpteki dolaşım sistemi etrafında kan pompalama ile görevlidir. Fakat bu dokuda oluşan herhangi bir bozulma yada damarda oluşan tıkanıklık göğüs ağrılarına neden olmaktadır. Sebebi ise kan gerekli duyduğu kadar kanı alamaz buda ağrının oluşmasına neden olur.

-Perikardit: Perikart, kalbi örten bir tabakadır ve bu rahatsızlık kalp zarının iltihaplanmasına neden olur. Perikardin görevleri;

Kalbin konumunun sınırlanmasına yardımcı olur.

Kalp basıncının dağıtılmasına yardımcı olur.

İlgilini çekebilir  Gelinim Mutfakta Programında Olay

Kalbin izole olmasını sağlayarak enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kalbin sürtünmesini ve yağlanmasını sağlayan sıvıları depolamakla görevlidir.

-Aritmi: Kalp ritminde oluşan normalden daha hızlı ya da daha yavaş değişiklik olarak açıklayabiliriz. Aşırı yüksek ağrılara neden olabilmektedir.

Göğüs Ağrısına Neden Olan Diğer Sebepler:

Panik atak: Göğüs ağrılarına, kalp atışlarında hızlanma, hızlı nefes alıp verme, normalden fazla terleme, nefes almada darlık, mide bulantısı, baş dönmesi ve ölüm korkusu yaşama gibi belirtilerin görülmesine neden olabilimektedir.

Zona: Bu hastalık su çiçeği virüsünün yeniden aktive olmasına neden olmakta, arkadan göğüs duvarına kadar olan kısımda kızarıklıklara neden olmaktadır. Zona belirtilerinden biri göğüs ağrıları olabilir.

Göğüs Ağrıları Oluştuğunda Neler Yapılmalıdır ?

-Rahatlamaya çalışın ve sakince nefes alıp verin.

-Ağrıyan bölgeye masaj yapın.

-Bu sorunları sürekli olarak düzenli bir şekilde yaşıyorsanız eğer uzman bir doktora görünmeniz daha yararlı olacaktır.

Sağlıkla kalın..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz