Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye çapında yaptığı denetimlerde 371 firmanın ürünlerinde sahtekarlık yapıldığı teşhis edildi. İnsan sağlığını hiçe sayan firmalar, vatandaşa dana eti yerine domuz eti, yoğurt yerine jelatin, lahmacun yerine sakatat yedirdi. Peki hangi firmalar..

REKLAM

Tarım ve Orman Bakanlığı, besinde hile yapan firmaları ifşa etmeye devam ediyor. Bakanlık bu kapsamda taklit ve tağşiş uygulanan ürünlerin listesini paylaştı. Bal, baharat, çay, kahve, bitkisel yağ, çikolata ve kako ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi çoğu üründe hile yapıldı. Hilekarlar vatandaşa dana yerine at ve domuz eti, lahmacun yerine sakatat, yoğurt yerine jelatin, çikolata yerine viagra yedirdi. Hem de çay ve kırmızı bibere de boya kattı.

FİRMALARIN TÜM BİLGİLERİ YAYINLANDI Bakanlığın yayınladığı listede laboratuvar sonucuyla taklit ya da tağşiş yapıldığı k’esinleşen besinleri yapan/ithal eden; bireylerin hayatını ve sağlığını t’ehlikeye düşürecek şekilde

bozulmuş, değiştirilmiş besinleri yapan ve/ya da satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/ya da seri numarasını sahibi olan bulgular kamuoyunun bilgisine sunuldu.

REKLAM
X

371 FİRMANIN 559 ÜRÜNÜNDE HİLE TESPİT EDİLDİ 371 firmaya ait 559 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığı teşhis edildi. Böylece bakanlık 2012 yılından bu yana taklit ve tağşiş yapan 1.887 firmaya ait 4.164 parti ürünü ifşa etmiş oldu.

Hile ve tağşiş yapan 371 firma ve 559 ürün hangisi?

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapılan, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ile çikolataların yer aldığı, 371 firmaya ait 559 parti ürünü kamuoyuna açıkladı. Özellikle gıda ürünlerinde yapılan hile ve taklitler pes dedirtti. pek çok üründen boya çıkarken insan sağlığını hiçe sayan maddeler de bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sitesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi: “Yüksek teknoloji ürünü cihazlar ile güçlendirdiğimiz, güçlü personel altyapısı ile hizmet veren laboratuvarlarımızda taklit veya tağşişe esas her türlü tespit yapılabilmektedir. Önümüzdeki süreçte yeni risklerin belirlenmesinde yeni teknolojiler, yeni sistemler kullanılarak özellikle kasıtlı olarak gıdada taklit veya tağşiş yapan firmalar en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Yeni düzenleme gıda üreticilerine önemli sorumluluk yüklemektedir. Bu kapsamda üreticilerin hammadde tedarikini dikkatli yapmaları, gerekirse üretim prosesini ayırmaları önem arz etmektedir. Daha önce 26 kez yapılan kamuoyu duyuruları ile gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 1.609 firmanın 3.605 ürünü kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bugün yapılan 27. kamuoyu duyurusu ile 371 firmaya ait 559 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.887 firmaya ait 4.164 parti ürün kamuoyunun bilgisine arz edilmiştir. İlgili açıklamaya 

https://www.tarimorman.gov.tr/Duyuru/1556/Kamuoyuna-Duyurulur 

bağlantısından ulaşılabilir”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz