Emeklinin yüzü gülecek
Emeklilerin yüzünü güldürecek artışlar. Emeklilerin yüzünü güldürecek artış. Bir ihtimal ilk defa bu tür artırılıyor…Emeklilerin yüzünü güldürecek artış .Belki ilk defa böyle artırılıyor..Ayrıntılar diğer sayfada haberimiz detayındadır..

Emekli yurttaşlar merakla maaşlarına yapılacak yeni zammı bekliyor. Son zamlarla eş güdümlü en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Hükümet asgari ücrete oranlı yeni bir şekilde hazırladı. Bu şekle gore ise en düşük emekli maaşı artışı belli oldu. Bu rakam ciddi bir yükselişte olacak.

Türkiye’de enflasyonun ciddi boyutlara yetişmesinın peşinden özellikle gıda hususu ile alakalı da yaşam maliyetinde ciddi bir artış ortaya geldi. Toplumda dar gelirli olarak adlandırılan gruplar arasında yer edinen emekli vatandaşlar ise yılbaşında maaşlarına yapılacak zam oranını merak etmeye başladı.

REKLAM
X

Emekli yurttaşların merakla beklediği habere dair yeni detaylar ortaya çıktı. Emeklilerin, Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları bundan önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. Kısaca SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak 2023’te Aralık 2022 ile Haziran 2022 içinde ortaya gelen 6 aylık enflasyon kadar zam alacaklar.

TÜİK Eylül 2022 enflasyon adetlerini açıklamıştı. TÜİK verilerine gore enflasyon yıllık yüzde 83,45, aylık yüzde 3,08 oldu. Emekli zam oranı suretiyle belirleyici olacak TÜFE endeksi de 1.046,89 olarak şekillendi. Bu değişim 3 aylık enflasyon oranının yüzde 7,05 olarak gerçekleşmesini sağladı. Açıklanan veriler, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı suretiyle 3 aylık rakamlar kesinleşti.

Hükümet tarafınca asgari ücret endeksli ‘en düşük emekli maaş’ şek,l de hazırlandığı belirtildi. Asgari ücret endeksli yüzde 60 dilimine göre; en düşük emekli maaşı 4.950 TL, Asgari ücret endeksli yüzde 70 formülüne gore ise en düşük emekli maaşı 5.775 TL olacak

İlgilini çekebilir  BU ŞİKAYETLER VARSA DİKKAT ! Her 5 Kişiden 1’inde Var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz