Artan enflasyon sonrası alım gücünün azalması ile birlikte normalde yılda 1 defa artan asgari ucret Temmuz ayında yeniden atracak.
herkesin merak ettiği artış oranın ne olacağı yönünde.
Birçok förmül gündeme gelmişti ama asıl yapılacak oran az önce duyuruldu

REKLAM

TRT ekranlarında az önce canlı yayında asgari ücretin ne kadar artabileceği konusu üzerinde konuşuldu ve rakam telaffuz edildi.
Rakamlarda görüşmelerin şekillendiği ve açıklanma aşamasında olduğunu ve rakamın ne olacağını belirtti. Bu rakam yeterli mi tartışma konusu oldu

yılbaşında yüzde 50 artış yapılan ancak enflasyon sonrasında pula dönen asgari ücrete ek zam yapılıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in başkanlığında dün toplanmıştı.

Çalışmaların tamamlanması için bugünü işaret eden Bakan Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO zirvesi dönüşü asgari ücret zam oranını açıklayacağını söylemişti. Erdoğan’ın açıklamalarından önce asgari ücretin ne kadar artacağı merak edilmeye başlandı.

REKLAM
X

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısından iki mutabakat çıkmıştı. Mutabakata göre asgari ücretteki artış temmuzdan itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak.

Asgari ücrette artış için masada yüzde 20-25 seçenekleri ön plana çıkıyor. Buna göre, brüt asgari ücrete yüzde 20 oranında zam yapıldığında asgari ücret brüt 6 bin 4 lira 80 kuruş, net 5 bin 104 liraya çıkacak, Yüzde 25 artışla ise asgari ücret brüt 6 bin 255 lira, net 5 bin 316 lira 75 kuruş olacak.

ÇOK KONUŞULAN İKİ FORMÜL

Asgari ücrette artış için en çok konuşulan iki formül ise enflasyon farkı ve prim desteği. Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre enflasyonun 6 ayın sonunda 40,75’e yükselmesi bekleniyor. 6 aylık enflasyon verisine göre hesaplanan net asgari ücretin 5 bin 986,66 liraya yükselme ihtimali de bulunuyor.

İlgilini çekebilir  Esra Erol Bile Yayınlamadı

Öte yandan geçen yıl brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

TÜRK-İŞ verilerine göre 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı 20 bin 818 TL, açlık sınırı ise 6 bin 391 TL’ye yükseldi.

ARTIŞ ORANI

İşçi Sebdikaları 6.300 TL’de diretecek. Ama yılbaşındaki %50 artışın baz alınarak, yapılacak yeni artışın %25 oranında olacağı ve yaklaış 1.000 TL civarında bir artış olacağının yüksek ihtimal olduğu az önce TRT haber ekranlarında Tarhan Zengin tarafından dillendirildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz